انتخاب صفحه

اگر قصد شرکت در آزمون تافل را دارید و سوالات زیادی درباره چگونگی و هزینه ثبت نام، مطالعه، شرکت و دریافت نمره این آزمون دارید، در این مطلب با ما همرا باشید. این مقاله پاسخی ساده، سریع و کلی به مجموعه سوالاتی است که بنده به عنوان مدرس و مشاور تافل همه روزه از طرف زبان آموزان با آن مواجه می‌شوم.

فهرست مطالب
مقدمه
گام اول: طریقه ثبت نام در آزمون تافل
گام دوم: مطالعه و آمادگی برای آزمون تافل
گام سوم: تجربه‌ی شرکت در آزمون تافل و ساختار قسمت‌های مختلف آن
گام چهارم: دریافت نمره تافل

مقدمه

آزمون تافل اینترنتی (TOEFL iBT) در سال ۲۰۰۵ معرفی شده و از آن به بعد تا حد زیادی جایگزین دو نوع دیگر (تافل کاغذی و تافل کامپیوتری) گردید. در این مقاله به معرفی کامل این آزمون به زبان ساده می‌پردازیم. در ابتدا تافل اینترنتی در کشورهای آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان و ایتالیا برگزار شد و از سال ۲۰۰۶ به تدریج وارد کشورهای دیگر شد. این آزمون نسبت به انواع قبلی آن تفاوتهایی دارد:

– برخلاف تافل قدیمی که بیشتر تاکید بر روی گرامر بود، این آزمون تمامی مهارت‌های زبانی را پوشش می‌دهد. پس علاوه بر دانش زبانی، مهارت استفاده از این دانش نیز برای موفقیت در تافل اینترنتی بسیار مهم است.

– فاصله زمانی بین شرکت در آزمون و دریافت نتیجه بر روی اینترنت حدود ده روز می‌باشد که به اندازه قابل توجهی کمتر از انوع قبلی تافل است.

– این آزمون هر ماه چند بار برگزار شده و داوطلبان آزادی عمل بیشتری در انتخاب تاریخ آزمون دارند.

– هر بخش ممکن است یک یا حتی چند مهارت را مورد آزمایش قرار دهد. یادداشت برداری در این روش بر خلاف روش کاغذی مجاز است.

طبیعتا قبل از شروع مطالعه برای شرکت در آزمون TOEFL iBT، شناخت قسمتهای مختلف آن بسیار مهم است. در این سری از مقالات که به صورت اختصاصی در وبسایت TOEFL8AM منتشر میشوند، معرفی گام به گام از ساختار، طرز تصحیح و نمره‌دهی، تجربه‌ی آزمون و نکاتی که باید در روز آزمون تافل در نظر داشته باشید، ارائه خواهیم کرد. سعی شده است تا در این مطلب شما بتوانید دورنمایی از مسیر شرکت در آزمون، از ثبت نام تا ارسال گزارش کارنامه برای دانشگاه‌ها، تحت پوشش قرار بگیرد.

قبل از هرچیز باید به این سوال پاسخ داد که داشتن مدرک تافل به چه دردی میخورد؟ دانشگاه استنفورد این موارد را در پاسخ این سوال ذکر میکند:

۱- تصدیق مهارت شما در زبان انگلیسی توسط یکی از شناخته شده ترین موسسات آزمایش زبان انگلیسی در دنیا

۲- ۹۰% از دارندگان مدرک تافل به اولین یا دومین دانشگاه انتخابی خود راه پیدا می‌کنند.

۳- بیش از ۹۰۰۰ دانشگاه و موسسه در بیش از ۱۳۰ کشور جهان نمره‌ی این آزمون را می‌پذیرند.

۴- ۸۰% از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در دنیا تافل را به دیگر آزمونهای بین‌المللی زبان انگلیسی ترجح می‌دهند.

۵- کل آزمون در نصف روز انجام شده و شما نیاز به مراجعه چندباره برای قسمتهای مختلف آن ندارید.

 گام اول: طریقه ثبت نام در آزمون تافل

ثبت نام در این آزمون اساسا از طریق وبسایت ETS به عنوان متولی برگزاری تافل در سراسر دنیا صورت میگیرد. شما باید قبل از هرکاری یک اکانت در این وبسایت ایجاد کنید، چرا که تمام مراحل ثبت نام، دریافت کارنامه، درخواستهای بعد از دریافت نمره و … از طریق حساب کاربری شما در این سایت انجام میگیرند.

جه زمانی ثبت نام خود را انجام دهم؟

حتما چند ماه قبل از زمانی که قصد شرکت در تافل دارید، تاریخ‌های برگزاری آزمون را چک کنید. این کار باعث میشود حتی در تاریخ‌های شلوغ نیز بتوانید به راحتی در زمان مورد نظر خود ثبت‌نام کرده و همچنین هزینه اضافی ناشی از ثبت‌نام دیرهنگام در هفته پایانی قبل از آزمون را متقبل نشوید (هزینه ثبت نام در تافل در حال حاضر برابر ۲۱۵ دلار امریکا است که در صورت ثبت‌نام در هفته پایانی برابر با ۲۵۵ دلار امریکا محاسبه خواهد شد). شما میتوانید تا ساعت ۱۰ شب قبل از آزمون از طریق پروفایل خود در این سایت، ۴ دانشگاه یا موسسه در سراسر دنیا را برای ارسال رایگان گزارش کارنامه خود انتخاب کنید. فایل PDF مراحل ثبت نام در تافل از سایت رسمی ETS به صورت گام به گام روش ثبت نام این آزمون را برایتان توضیح می‌دهد که در آینده‌ مقاله‌ی کاملی درباره‌ی جزئیات ثبت‌نام در تافل در این وبسایت منتشر خواهد شد.  مراحل مربوط به لغو یا انتقال ثبت‌نام نیز همگی به صورت آنلاین در سایت ETS انجام میشوند.

چگونه پرداخت هزینه تافل را انجام دهیم؟

یکی از بزرگترین مشکلاتی که داوطلبان ایرانی برای ثبت نام در آزمونهای بین‌المللی دارند، طریقه‌ی پرداخت آسان هزینه ثبت‌نام است که تنها توسط حسابهای بین المللی قابل انجام است. برای این منظور شرکتها و سایتهای ایرانی زیادی وجود دارند که خدمات پرداخت را برایتان انجام میدهند. تهران پرداخت و شریف ویزا دو سایت معتبری هستند که خدمات پرداخت بین‌المللی آنلاین را برای شما انجام می‌دهند.

گام دوم: مطالعه و آمادگی برای آزمون تافل

طبیعتا مهمترین و زمانبر ترین قسمت این مسیر، مطالعه و کسب آمادگی کافی برای آزمون است. یکی از سوالاتی که اکثر داوطلبان از بنده میپرسند، در مورد زمان مورد نیاز برای مطالعه و آمادگی شرکت در تافل است.

چند ماه مطالعه برای گرفتن نمره ۱۰۰ در تافل نیاز است؟

پاسخ این سوال بستگی به موارد متعددی شامل دانش پایه‌ای شما در زبان انگلیسی، زمانی که در طول روز میتوانید صرف مطالعه کنید، سرعت یادگیری، نمره مورد نیازتان و روش مطالعه و آماده سازی شما دارد. هرچند که کسب نمره خوب در تافل کاملا بسته به نیاز شما با توجه به دانشگاه یا موسسه‌ و رشته‌ای که برای اپلای کردن در نظر دارید می‌باشد.  اگر شما دانش کافی از زبان انگلیسی را داشته باشید و تنها نیازتان کسب مهارتهای تافلی باشد، احتمالا میتوانید با صرف زمانی بین ۲ تا ۳ ماه و مطالعه روزانه ۴ تا ۵ ساعت نمره‌ای بالاتر از ۱۰۰ کسب کنید. اما اگر نیاز به صرف وقت برای یادگیری دامنه لغت و دانش گرامری داشته باشید، باید زمان بیشتری برای آمادگی خود در نظر بگیرید. به هر صورت تعیین دقیق وقت مورد نیاز برای آمادگی شرکت در آزمون به صورت کلی ممکن نبوده و نیاز به انجام تعیین سطح دقیق و هدفمند در کنار پشتیبانی مداوم دارد. در مقالات آینده مطالب مشاوره‌ای در باب دوران آمادگی قبل از شرکت در آزمون تافل و کسب دانش و مهارتهای لازم در این زمینه در سایت منتشر خواهد شد.

چه منابعی را برای مطالعه انتخاب کنیم؟

یکی دیگر از موارد حیاتی و تاثیرگذار در طول مدت آمادگی برای شرکت در تافل، انتخاب درست و هدفمند منابع آموزشی است. در واقع شما باید بدانید با توجه به سطح دانشتان از زبان انگلیسی، از کجا شروع کنید. خوشبختانه امروزه منابع متنوع به صورت کتاب، فایل‌های صوتی، نرم افزارهای متنوع و حتی کلاسهای خصوصی آنلاین وجود دارند که میتوانید از آنها بهره ببرید. قبل از انتخاب مراجع، حتما تحقیق کافی در مورد آنها و طرز استفاده و روش خواندن آنها را داشته باشید. البته ETS منابع چاپی و آنلاین زیادی در وبسایت خود به شما معرفی میکند که هرچند معتبر ترین منابع هستند، اما قطعا برای اکثر داوطلبان کافی نخواهند بود. در واقع منابعی که ETS منتشر کرده است بیشتر جنبه معرفی داشته و موارد آموزشی آنها به بیان نکاتی خلاصه و کلی ختم میشود.

به منظور آشنایی و دانلود منابع تافل بخشی از مطالب این سایت برای این موضوع در نظر گرفته شده است که در آن معرفی کامل منابع تافل، لینکهای دانلود مراجع اصلی و روش خواندن هریک از آنها در اختیار شما قرار خواهد گرفت. هدف ما این است که شما را با تعداد زیاد و حجم بالای مراجع موجود تافل آشنا کنیم تا در انتخاب خودتان و برنامه‌ریزی برای تافل دچار سردرگمی نشوید و انتخابهایی هوشمندانه‌تر داشته باشید.

بسیاری از داوطلبان آزمون تافل ترجیح می‌دهند به جای شرکت در کلاس، به مطالعه در خانه بپردازند. بسیاری از شما توانایی‌ لازم برای کسب آمادگی آزمون در خانه و بدون شرکت در کلاس را دارید و بسیاری دیگر دانش پایه‌ای یا توانایی لازم برای این کار را ندارید، پس بهتر است قبل از تصمیم‌گیری در این مورد با کسانی که قبلا این راه را تجربه‌ کرده‌اند و متخصصان با تجربه تافل مشورت کنید.

 گام سوم: تجربه‌ی شرکت در آزمون تافل و ساختار قسمت‌های مختلف آن

اولین نکته‌ای که باید توجه داشته باشید این است که در روز آزمون حدود یک ساعت زودتر در محل برگزاری تافل حاضر شوید. حتما علاوه بر کارت ملی با تاریخ معتبر، یک کارت شناسایی تاریخ‌دار معتبر دیگر (مثل گواهینامه، پاسپورت، شناسنامه و …) همراه خود داشته باشید. هنگام پذیرش در محل آزمون از شما عکسی گرفته می‌شود که همان عکس روی کارنامه شما قرار میگیرد. بنابراین، لباس مناسب و ظاهری آراسته داشته باشید. سپس سیستم کامپیوتری مخصوص شما برایتان مشخص میشود.

وقتی پشت سیستم کامپیوتری قرار گرفتید، تصویری که قبلا از شما گرفته شده است روی صفحه نمایشتان دیده میشود. در این هنگام با دقت به دستورهای مراقب و برگزار کننده توجه کنید و قبل از اعلام برگزار کننده شروع به دادن آزمون نکنید. چرا که اگر زودتر از دیگران شروع کنید، مجبور میشوید هنگام صحبت کردن برگزار کننده یا مراقب با بقیه شرکت کنندگان، در حال پاسخ دادن به سوالات باشید که میتواند تمرکزتان را برهم بریزد. با دستور برگزار کننده، آزمون را شروع کنید. حتما در تمام طول آزمون به دستورالعملهایی که برایتان پخش میشود با دقت گوش کنید یا از قبل ببا آنها آشنا باشید. چرا که این دستورالعملها همیشه ثابت هستند.

دستورالعملهایی که در قسمتهای مختلف تافل مطرح میشوند را در اینجا بخوانید.

اولین قسمتی که در تافل با آن مواجه میشوید مربوط به تنظیم کردن میکروفون برای ضبط بهتر در قسمت اسپیکینگ است. توجه کنید که پاسخ شما به سوالی که در این قسمت پرسیده میشود هیچ تاثیری در نمره‌تان ندارد و تنها هدف آن تنظیم میکروفون با صدای شما است. در این قسمت ابتدا از شما خواسته میشود که هدفون خود را روی سرتان قرار دهید. سپس سوالی پرسیده میشود که از شما میخواهد شهر محل تولد خودتان را توصیف کنید (سوال همیشه ثابت است). تاکید میشود که مهم نیست چه جوابی به این سوال بدهید، مهم این است که هنگامی که صدای شما در حال ضبط شدن است صحبت کنید تا میکروفون با صدایتان تنظیم شود.

سپس وارد سوالات اصلی آزمون می‌شوید که شامل چهار قسمت اصلی است که در جدول روبرو می‌بینید.

در مقالات بعدی به تفصیل در مورد ساختارآزمون و قسمتهای مختلف تافل صحبت میشود.

بیشتر بخوانید:

☑️ساختار قسمتهای مختلف تافل و تجربه روز آزمون

☑️ساختار انواع متون و سوالات ریدینگ تافل

☑️ساختار انواع سوالات لیسنینگ تافل

☑️ساختار انواع سوالات اسپیکینگ تافل

☑️ساختار انواع سوالات رایتینگ تافل

 گام چهارم: دریافت نمره تافل

معمولا ۱۰ روز پس از روز امتحان نمره شما در سایت ETS و در پروفایل شخصی خودتان قابل مشاهده بوده و پس از آن انجام کارهایی مثل سفارش ارسال گزارش نمره و کارنامه به یک موسسه یا دانشگاه (غیر از ۴ دانشگاهی که قبل از آزمون معرفی میکنید) وجود دارد (با صرف هزینه اضافی). همچنین نمره شما به صورت کاغذی روی یک برگه که دارای المانهای امنیتی است چاپ شده و برایتان ارسال میشود. تصویر زیر نمونه گزارش کارنامه‌ی تافلی که برای شما صادر می‌شود را نشان میدهد.

با شرایطی مشخص شما میتوانید به نمره خود اعتراض کرده و درخواست تجدید نظر کنید که در مطالب بعدی وارد جزئیات آن خواهیم شد. نمره آزمون شما تا دوسال معتبر و قابل ارسال به موسسات و دانشگاه‌های سراسر دنیا خواهد بود.

اینفوگرافیک دورنمای شرکت در آزمون تافل اینترنتی

How to take the TOEFL iBt infographic - اینفوگرافیک دورنمای شرکت در آزمون تافل اینترنتیاینفوگرافیکهای بیشتر

نظرات شما باعث پیشرفت مطالب سایت میشود.