انتخاب صفحه

قبل از شروع آزمون
در روز آزمون و قبل از شروع پاسخ دادن به سوالات تافل باید به نکات مهمی توجه داشته باشید. برای خواندن نکاتی درباره‌ی زمان حضور در محل برگزاری آزمون، مدارک مورد نیاز برای پذیرش، کارهایی که نباید قبل از آزمون انجام دهید، تنظیم میکروفون برای ضبط بهتر صدا و مواردی دیگر به این مطلب (تافل چیست؟) مراجعه کنید.

فهرست مطالب
 ریدینگ (Reading)
لیسنینگ (Listening)
اسپیکینگ (Speaking)
رایتینگ (Writing)
 موضوعاتی که در لکچرها و متنهای تافل مطرح می‌شوند

 

 

وقتی که آزمون تافل شروع می‌شود، با چه مواردی روبرو می‌شوید؟
در این زمان وارد سوالات اصلی آزمون می‌شوید که شامل چهار بخش اصلی است که در جدول زیر می‌بینید.

 ریدینگ (Reading)

اولین قسمت از آزمون تافل قسمت درک مطلب از طریق خواندن یا ریدینگ (Reading) است که در واقع مهارت درک مطلب شما از یک نوشته را می‌سنجد. اما در قسمت ریدینگ تافل باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

در ابتدا دستورالعملی برای این قسمت به شما نمایش داده میشود (در شروع این قسمت میتوانید هدفون را از گوش خود بردارید چرا که تا پایان قسمت ریدینگ به آن احتیاج نخواهید داشت). در دستورالعمل ریدینگ نکاتی در این موارد بیان شده است:

–  تعداد متنهایی که با آن مواجه میشوید و زمانی که در اختیار دارید نوشته شده است. شما با ۳ یا ۴ متن مواجه میشوید که به ازای هر متن ۲۰ دقیقه زمان دارید تا به ۱۲ تا ۱۴ سوالی که در مورد آن پرسیده شده است پاسخ دهید. زمان مربوط به متنها جداگانه محاسبه نمی‌شوند (مثلا اگر برای شما ۳ متن نمایش داده شود، ۶۰ دقیقه زمان برای هر سه متن دارید و باید خودتان این زمان را بین آنها تنظیم کنید)

– بیشتر سوالات ارزش ۱ نمره دارند (سوالاتی که چهار گزینه‌ای استاندارد هستند یا پاسخ آنها دو گزینه از چهار گزینه است). اما برخی از سوالات ارزشی بیشتر از ۱ نمره دارند که در دستورالعمل مربوط به همان سوال برایتان توضیح داده میشود. مثلا ممکن است سوالی ۶  گزینه داشته باشد و از شما خواسته شود ۳ گزینه انتخاب کنید و ارزش آن ۲ نمره باشد. دقت کنید که ممکن است شما ۱ نمره از ۲ نمره‌ی این سوالات را کسب کنید (مثلا با انتخاب ۲ گزینه صحیح و یک گزینه غلط).

– برخی از متنها حاوی لغاتی هستند که در خود نرم افزار توضیحی درباره آن لغات وجود دارد. زیر این لغات یک خط آبی کشیده شده است که با کلیک کردن روی آن میتوانید تعریف یا توضیحی درباره آنها ببینید.

– در قسمت ریدینگ هنگام پاسخ دادن به سوالات مربوط به یک متن شما میتوانید با انتخاب گزینه Next به سوال بعدی رفته و با زدن گزینه Back به سوال قبلی برگردید. شما میتوانید برخی سوالات را بی‌پاسخ رها کنید و بعدا برگردید و بیشتر به آن فکر کنید. همچنین یک گزینه Review وجود دارد که نشان میدهد چه سوالاتی را پاسخ داده و چه سوالاتی را بی‌پاسخ رها کرده‌اید.

متنی‌ که در قسمت ریدینگ برای شما نمایش داده می‌شوند موضوعات آکادمیک یا دانشگاهی دارند. در واقع این متنها از کتابهای دانشگاهی انتخاب شده‌اند. اگر با موضوع یک متن آشنایی ندارید، اصلا نگران نباشید، چرا که تمام اطلاعاتی که برای پاسخگویی به سوالات نیاز دارید در خود متن به شما داده می‌شود.

متن‌هایی که در این قسمت می‌بینید بین ۶۵۰ تا ۷۵۰ کلمه دارند. نوع سوالاتی که مطرح میشوند هم بسیار شبیه سوالاتی است که در تافل کامپیوتری (TOEFL CBT) مطرح می‌شد. بعلاوه، انواع جدیدی از سوالات که در آنها شما باید جدولی را پر کنید که تمامی مطالب اصلی عنوان شده در متن را شامل شود یا یک نتیجه گیری روایی را تکمیل کنید وجود دارند که معمولا آخرین سوال مربوط به هر متن به این صورت خواهد بود.

با زدن گزینه Continue متن برای شما نمایش داده میشود. مانند شکل روبرو، در نیمه سمت راست تصویر متن نشان داده میشود و در نیمه سمت چپ فضایی برای نمایش و پاسخ دادن به سوالات در نظر گرفته شده است. (به شکل زیر نگاه کنید)

 

 

 

اگر شما در این حالت گزینه Next را انتخاب کنید با این پیغام خطا مواجه میشوید:

در واقع این نرم افزار به صورتی برنامه ریزی شده است که تا وقتی که شما تمام متن را نبینید اولین سوال نمایش داده نمیشود. برخی از تکنیکهای پاسخ دادن به سوالات این قسمت شامل خواندن سوال در ابتدا و بعد گشتن به دنبال پاسخ آن است. اگر شما نمیخواهید قبل از دیدن سوالات متن را بخوانید، کافی است با پایین کشیدن scroll bar در سمت راست تصویر به انتهای متن برسید و بعد گزینه Next را انتخاب کنید تا اولین سوال برایتان نمایش داده شود.

در هنگام پاسخ دادن به سوالات (به جز سوال آخر هر متن) شما متن را در کنار تصویر میبینید. در هنگام پاسخ دادن به سوال آخر هر متن گزینه VIEW TEXT در بالای صفحه فعال میشود که با زدن آن میتوانید بازهم متن را ببینید.

هنگام پاسخ دادن به سوالات زمان باقی‌مانده شما در قسمت بالا سمت راست تصویر نمایش داده میشود. دقت کنید که این زمان مربوط به زمان پاسخ گویی به سوالات تمام متن‌ها است و شما باید روی مدیریت مناسب زمانتان دقت کافی داشته باشید. در کنار تایمر، یک گزینه HIDE TIME وجود دارد که با زدن آن تایمر از روی تصویر برداشته شده و این گزینه به SHOW TIME تغییر میکند که با زدن آن دوباره تایمر به شما نمایش داده میشود.

تصویر روبرو نمونه‌ای از نوع متداول آخرین سوال هر متن در قسمت ریدینگ را نشان میدهد که در آن باید سه گزینه‌ای که خلاصه‌ای از نکات اصلی متن را در بر دارند انتخاب کنید.

 

 

 

 

نکته بسیار مهم: دقت کنید که وقتی پاسخ دادن به سوالات یک متن تمام شود، با زدن گزینه Next وارد متن بعدی میشوید و دیگر امکان بازگشتن و پاسخ دادن به سوالات متن قبلی برای شما وجود نخواهد داشت.

اکثر داوطلبان آزمون تافل خود را برای مواجه با ۳ متن در قسمت ریدینگ آماده میکنند در حالی که احتمال مواجهه با ۴ متن نیز وجود دارد. در این حالت یکی از متنها تاثیری در نمره شما ندارند. این سوالات ممکن است برای استفاده‌ی ETS در آزمونهای آینده و تعیین سطح متنها از این طریق و یا به منظور ایجاد امکان مقایسه نتایج آزمون بین شرکت کنندگان از مناطق مختلف دنیا و مقیاس بندی نمرات از این طریق مطرح شوند. نکته مهم آن است که شما نمی‌دانید کدام متن تاثیری در نمره ندارد و علی‌رغم توصیه‌هایی که بعضا در این مورد میشنوید، هیچ راه مطمئنی برای تشخیص آن وجود ندارد. بنابراین، باید به تمامی متنها با دقت کامل پاسخ دهید.

در قسمت ریدینگ (Reading) باید به زمانبندی پاسخ دادن به سوالات توجه ویژه‌ای داشت. چرا که شما با ۳ یا ۴ متن مواجه خواهید شد که برای همه‌ی آنها روی هم ۶۰ یا ۸۰ دقیقه زمان دارید و هیچ محدودیتی در استفاده از تمام زمانتان برای یک متن و رها کردن دیگر متنها در نرم افزار وجود ندارد. لذا سرعت خود را طوری تنظیم کنید که مطمئن باشید فرصت کافی برای پاسخگویی به تمام سوالات را دارید.

پس از پاسخ دادن به آخرین سوال قسمت ریدینگ و با انتخاب گزینه Next اخطار زیر برایتان ظاهر میشود.

در اینجا اگر زمانی برای شما باقی مانده باشد، با انتخاب گزینه Return میتوانید دوباره سوالات متن آخر را مورد بازبینی قرار دهید. با انتخاب گزینه Continue وارد قسمت بعدی (Listening) خواهید شد و دیگر امکان بازگشت به قسمت ریدینگ وجود نخواهد داشت.

اکیدا توصیه می‌شود که حتما قبل از تاقل با کمک نرم افزارهای شبیه ساز تافل علاوه بر سنجش توانایی خود، کار کردن با این نرم افزار را نیز تمرین کنید.

نحوه محاسبه نمره ریدینگ تافل:

نحوه محاسبه نمره ریدینگ در تافل به این صورت است که ابتدا بر اساس تعداد سوالات صحیح پاسخ داده شده توسط شما یک نمره خام برایتان محاسبه میشود. سپس با توجه به جامعه آماری شرکت‌ کننده در آزمون که به همان سوالاتی که شما پاسخ داده‌اید، پاسخ داده اند، نمره‌ی نهایی یا مقیاس بندی شده‌ی شما محاسبه می‌شود.

توجه کنید که:

در هیچ یک از قسمتهای ریدینگ و لیسنینگ تافل نمره منفی برای پاسخ‌ها غلط در نظر گرفته نمیشود. پس به همه سوالات ریدینگ و لیسنینگ تافل پاسخ دهید حتی اگر جواب سوالی را بلد نیستید.

☑️ بیشتر بخوانید: ساختار انواع متون و سوالات ریدینگ تافل

☑️ بیشتر بخواندی: نمره بالای ۲۷ در ریدینگ تافل آسان است؟

 لیسنینگ (Listening)

پس از گذشتن از قسمت ریدینگ و در ابتدای قسمت لیسنینگ پیغامی روی صفحه نمایش ظاهر میشود و از شما میخواهد هدفون خود را روی گوشتان قرار دهید.

پس از قرار دادن هدفون گزینه continue را انتخاب میکنید و وارد قسمت لیسنینگ میشوید. در ابتدا دستورالعمل لیسنینگ برایتان نمایش داده میشود. همزمان این دستورالعمل برایتان به صورت صوتی نیز پخش میشود که در موارد زیر توضیحاتی ارائه میکند:

– این قسمت از آزمون توانایی شما در فهمیدن مکالمات و لکچرها را می‌سنجد.

– قسمت لیسنینگ شامل ۲ یا ۳ بخش است که هر بخش شامل ۱ مکالمه و ۲ لکچر است.

– شما بعد از گوش دادن به هریک از مکالمات یا لکچرها با سوالاتی درباره آن مواجه میشوید. معمولا سوالات در مورد ایده اصلی مکالمه یا لکچر یا جزئیات حمایت کننده از آن هستند. برخی از سوالات نیز ممکن است در مورد هدف گوینده از بیان مطلبی پرسیده شود. سوالت میتوانند در مورد مطالبی که به صورت صریح یا ضمنی بیان شده‌اند پرسیده شوند.

– یادداشت برداری در هنگام گوش دادن به لیسنینگ‌های تافل مجاز بوده و شما می‌توانید از یادداشتهای خود در پاسخ دادن به سوالات کمک بگیرید. مطالبی که روی کاغذ خود یادداشت می‌کنید تاثیری در نمره شما ندارند. معمولا سه برگه A4 قبل از شروع آزمون در اختیار شما قرار میگیرد که در صورت نیاز در هر زمان میتوانید طبق دستورالعملی که مراقب امتحان توضیح داده است درخواست برگه اضافه کنید یا برگه های پرشده خود را تعویض کنید.

– شما همچنین میتوانید میزان صدا را با آیکن صدایی که در بالای صفحه وجود دارد تنظیم کنید.

– در برخی از سوالات که با این آیکون  مشخص شده‌اند هنگام پرسیده شدن سوال قسمتی از مطلب دوباره برایتان پخش میشود.

– برخی از سوالات دارای دستورالعمل خاصی هستند که این دستورالعمل‌ها در یک قسمت مشخص خاکستری رنگ به شما نمایش داده میشود.

– بیشتر سوالات ارزش ۱ نمره دارند. اگر سوالی ارزشی بیشتر از یک نمره داشته باشد طبق دستورالعملی مشخص به شما اعلام میشود.

در قسمت لیسنینگ شما پس از پاسخ دادن به یک سوال گزینه Next را میزنید و سپس پاسخ خود را با انتخاب گزینه‌ی OK تایید می‌کنید. پس از تایید پاسخ دیگر امکان بازگشتن به یک سوال را ندارید. برعکس قسمت ریدینگ در قسمت لیسنینگ نمیتوانید سوالی را بی پاسخ رها کرده و بعدا دوباره آن را ببینید. پس مراقب باشید سر جلسه تافل به این حالت دچار نشوید.

– برای پاسخ دادن به سوالات هر بخش (شامل ۱ مکالمه و دو لکچر روی هم) ۱۰ دقیقه زمان دارید که توسط یک تایمر به شما نشان داده میشود. دقت کنید که این زمان هنگام گوش دادن به مکالمات و لکچرها و در زمان مطرح شدن یک سوال متوقف بوده و تنها زمان پاسخگویی به سوالات محاسبه میشود.

در هنگام پخش مکالمات و لکچرها تصاویری برایتان پخش میشود. این تصاویر بیشتر به منظور کمک به تصور شرایطی است که این صحبتها در آن صورت میگیرد. در برخی موارد نیز ممکن است لغاتی و اصطلاحات به شما نمایش داده شده و یا حتی مواردی مثل یک نقشه را ببینید تا بهتر متوجه مطلب شوید.

اکثر داوطلبان آزمون تافل خود را برای مواجه با ۲ بخش (روی هم ۲ مکالمه و ۴ لکچر) در قسمت لیسنینگ آماده میکنند در حالی که احتمال مواجه با ۳ بخش (روی هم ۳ مکالمه و ۶ لکچر) نیز وجود دارد. در این حالت یکی از بخشها تاثیری در نمره شما نداشته و برای استفاده‌ی ETS در آزمونهای آینده و تعیین سطح سوالات از این طریق و یا به منظور ایجاد امکان مقایسه نتایج آزمون بین شرکت کنندگان از مناطق مختلف دنیا و مقیاس بندی نمرات از این طریق مطرح شوند. نکته مهم آن است که شما نمی‌دانید کدام بخش تاثیری در نمره ندارد و علی‌رغم توصیه‌هایی که بعضا در این مورد میشنوید، هیچ راه مطمئنی برای تشخیص آن وجود ندارد. بنابراین، TOEFL8AM به شما توصیه می‌کند که به تمامی سوالات با دقت کامل پاسخ دهید و سعی نکنید حدس بزنید سوالات کدام متن نمره ندارند.

یکی از باورهای اشتباهی که در مورد تافل وجود دارد این است که لهجه‌ی لیسنینگهایی که در طول آزمون پخش میشود لهجه‌ی امریکای شمالی است، در حالی که این موضوع صحیح نبوده و ممکن است لهجه‌ها‌ی بریتانیایی، نیوزلاندی، استرالیایی و … نیز مورد استفاده قرار گیرند.

نحوه محاسبه نمره لیسنینگ در تافل به این صورت است که یک نمره خام با توجه به تعداد پاسخ‌های صحیح شما محاسبه شده و در نهایت با توجه به عملکرد دیگر شرکت‌ کنندگان در سراسر دنیا مقیاس بندی میشود تا نمره‌ی نهایی محاسبه شود. در هیچ یک از قسمتهای ریدینگ و لیسنینگ تافل نمره منفی برای پاسخ‌های غلط در نظر گرفته نمیشود. پس به همه سوالات ریدینگ و لیسنینگ تافل پاسخ دهید حتی اگر جواب سوالی را بلد نیستید.

در مقالات آینده انواع سوالات قسمت لیسنینگ به صورت جزء به جزء و تکنیکهای پاسخگویی به هریک تشریح خواهند شد.

ده دقیقه استراحت

در انتهای قسمت لیسنینگ ۱۰ دقیقه زمان استراحت برای شما در نظر گرفته شده است.

معمولا از شما خواسته میشود مکان آزمون را ترک کرده و در محیطی مشخص استراحت کنید. در این زمان حتما تغذیه مختصری میل کنید و مقداری آب بنوشید تا برای قسمت بعد (اسپیکینگ) گلویی صاف و آماده صحبت کردن داشته باشید. حتما در طول زمان استراحت به ساعت دقت کنید و حدود ۲ تا ۴ دقیقه قبل از تمام شدن زمانتان به محل آزمون بازگردید. در آینده در مقاله‌ای جداگانه درباره‌ی مشکلاتی که ممکن است در روز برگزاری آزمون برای شما پیش بیاید صحبت خواهیم کرد.

☑️ بیشتر بخوانید: ساختار انواع سوالات لیسنینگ تافل

☑️ بیشتر بخوانید: چگونه در لیسنینگ تافل ۲۷ بگیریم؟

 اسپیکینگ (Speaking)

قبل از شروع قسمت اسپیکینگ هدفون را روی سر خود قرار داده و میکروفون آن را جلوی دهانتان تنظیم کنید.

در شروع این قسمت دستورالعمل اسپیکینگ برای شما پخش میشود که شامل توضیحاتی در این موارد است:

– در این قسمت شما باید به موضوعات و تمرینهای متنوعی پاسخ دهید. سعی کنید کاملترین پاسخ خود ارائه کرده و واضح صحبت کنید.

– برای سوالات ۱ و ۲ از شما خواسته میشود در مورد موضوعاتی آشنا و کلی صحبت کنید. صحبتهای شما بر اساس تواناییتان در واضح صحبت کردن در مورد این موضوعات ارزیابی میشود. در این دو سوال که به آن سوالات مستقل قسمت اسپیکینگ (Independent Speaking) گفته میشود، شما با استفاده از تجارب و دانش شخصی خود در مورد موضوعی مشخص صحبت میکنید.

در این قسمت شما ۱۵ ثانیه فرصت فکر کردن و ۴۵ ثانیه فرصت پاسخ دادن به سوالات مطرح شده را دارید.

– برای سوالات ۳ و ۴ از شما خواسته میشود در زمانی ۴۵ یا ۵۰ ثانیه‌ای ابتدا یک متن کوتاه را بخوانید. سپس متن از صفحه نمایش شما پاک شده و مطلبی در مورد همان موضوع برایتان پخش میشود. سپس از شما سوالی در مورد مطلبی که خوانده و شنیده‌اید پرسیده میشود. شما باید از اطلاعاتی که از متن و صحبتهای پخش شده گرفته‌اید استفاده کرده و به سوال پاسخ دهید. پاسخ شما بر اساس واضح و دقیق صحبت کردن در مورد مطالبی که خوانده و شنیده‌اید ارزیابی میشود.

برای سوالات ۳ و ۴ شما ۳۰ ثانیه فرصت فکر کردن و ۶۰ ثانیه فرصت پاسخ دادن به سوالات را دارید.

– در سوالات ۵ و ۶ از شما خواسته میشود به یک مکالمه یا یک لکچر علمی گوش کرده و به سوالی که در مورد آن پرسیده میشود پاسخ دهید. پاسخ شما بر اساس واضح و دقیق صحبت کردن در مورد مطالبی که خوانده و شنیده‌اید ارزیابی میشود.

در این سوالات ۲۰ ثانیه زمان فکر کردن و ۶۰ ثانیه زمان پاسخگویی به شما داده میشود.

– شما در تمامی مراحل قسمت اسپیکینگ اجازه دارید یادداشت برداشته و هنگام صحبت کردن از یادداشت‌های خود کمک بگیرید.

– برای هر سوال در قسمت اسپیکینگ یک دستورالعمل جداگانه پخش میشود که باید با دقت به آن گوش کنید.

– برای هر سوال زمانی کوتاه برای آماده سازی جواب به شما داده میشود (بین ۱۵ تا ۳۰ ثانیه) که یک تایمر روی تصویر این زمان را به شما نشان میدهد. پس از اتمام زمان آماده سازی، صدای بیپ را میشنوید که نشان دهنده زمانی است که میکروفون شما به کار میفتد و صدای شما شروع به ضبط شدن میکند (قبل از شنیدن صدای بیپ این توضیح برای شما پخش میشود). پس از اتمام زمان صحبت کردن (بین ۴۵ تا ۶۰ ثانیه)، پیغامی روی صفحه ظاهر میشود که نشان میدهد زمان صحبت کردن شما به پایان رسیده است.

قسمت اسپیکینگ یکی از قسمتهایی است که داوطلبان معمولا مشکل زیادی با آن دارند چرا که تجربه‌ای کاملا متفاوت از آنچه تا به حال تجربه کرده‌اند است. در این قسمت تقریبا ۲۰ دقیقه‌ زمان دارید تا ۳۰ نمره مربوط به اسپیکینگ (از کل ۱۲۰ نمره تافل) را کسب کنید که نسبت به قسمتهای دیگر بسیار کوتاه‌تر است (از این بیست دقیقه کمتر از ۶ دقیقه‌ی آن فرصت صحبت کردن شماست). به همین دلیل TOEFL8AM به شما گوشزد می‌کند که استرس و اضطراب میتواند بزگرترین دشمن شما در این قسمت باشد. یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که در طول آزمون تافل برای داوطلبان پیش می‌آید از دست دادن تمرکز در بخش اسپیکینگ است. چرا که چند دقیقه کوتاه عدم تمرکز میتواند باعث یک تاثیر منفی بزرگ در نمره این قسمت (و در نهایت در نمره کل شما) شود و دیگر فرصتی برای جبران آن نیز وجود نخواهد داشت. همچنین بسیاری از دانشگاه‌ها برای پذیرش شما حداقل نمره‌ای در هر یک از قسمتهای تافل در نظر می‌گیرند. همچنین، نمره قسمت اسپیکینگ میتواند در گرفتن TA در دانشگاه مقصد شما تاثیرگذار باشد. به همین دلیل حتما چندین بار قبل از آزمون خود را در موقعیت پر استرس قسمت اسپیکینگ قرار داده و تمرین کنید که چگونه با خراب کردن یک سوال کنار آماده و سریعا خود را برای سوال بعدی آماده کنید.

در مقالات بعدی به تفصیل در مورد سوالات مختلفی که در این قسمت برایتان مطرح میشود صحبت خواهیم کرد. هر چند که به خصوص داوطلبان ایرانی بیشترین مشکل را با این قسمت دارند، اما خوشبختانه در سالهای اخیر طرز پرسیدن سوالات در این قسمت تغییر چندانی نداشته و میتوان با تمرین کافی در کنار راهنمایی مناسب به خوبی خود را برای آن آماده کرد و از مبتلا شدن به حالتی که در تصویر سمت راست می‌بینید پیشگیری کرده و حالتی شبیه به تصویر سمت چپ داشت. پس همچنان با مقالات TOEFL8AM همراه باشید.

 

یک نکته اخلاقی:

 در قسمت اسپیکینگ تافل، به غیر از شما شرکت کنندگان دیگری هم هستند که همزمان به سوالات پاسخ می‌دهند. بنابراین ممکن است صدای بلند شما مزاحم تمرکز دیگران شود. به یاد داشته باشید که قبلا میکروفون شما با صدای شما تنظیم شده است، پس نیازی به بلند صحبت کردن و ایجاد مزاحمت برای دیگر شرکت کنندگان نیست.

☑️ بیشتر بخوانید: ساختار انواع سوالات اسپیکینگ تافل

☑️ بیشتر بخوانید: روش موفقیت در اسپیکینگ تافل

 رایتینگ (Writing)

قسمت رایتینگ در تافل دو بخش دارد: رایتینگ ترکیبی (Integrated Writing) و رایتینگ مستقل (Independent Writing). اولین نکته‌ای که باید در قسمت رایتینگ مد نظر داشته باشید این است که در تافل اینترنتی (TOEFL iBT) دیگر امکان نوشتن متن روی کاغذ وجود نداشته و شما مجبور هستید مطلب خود را در کامپیوتر تایپ کنید. بنابراین توانایی تایپ کردن با سرعت بالا میتواند کمک زیادی به مدیریت زمان در قسمت رایتینگ کند. (البته همچنان امکان یادداشت برداری وجود دارد که این یادداشت‌ها تاثیری در نمره شما ندارند.)

 

برای قسمت رایتینگ ترکیبی شما همچنان نیاز دارید که هدفون را روی سر خود نگه دارید. بعد از تمام شدن لکچری که در این بخش میشنوید، دیگر تا انتهای آزمون نیازی به هدفون خود نخواهید داشت. برای رایتینگ ترکیبی دستورالعملی شامل توضیحاتی در این موارد برای شما نمایش داده میشود:

– در این قسمت متنی شامل یک موضوع آکادمیک به شما نمایش داده شده که در حدود ۳ دقیقه فرصت خواندن آن را دارید و یک تایمر در گوشه تصویر زمان باقیمانده شما را نشان میدهد. سپس متن از صفحه کنار رفته و یک لکچر با موضوعی مشابه برایتان پخش میشود. در هنگام خواندن و گوش دادن شما میتوانید روی کاغذ یادداشت بردارید و هنگام نوشتن پاسخ از آنها استفاده کنید که هیچ یک از یادداشت‌هایتان در نمره شما تاثیر نخواهد داشت.

– سپس شما ۲۰ دقیقه زمان خواهید داشت تا نوشته خود را در جواب سوالی در مورد ارتباط متن و لکچر آماده کنید. این سوال از شما نمیخواهد که نظر شخصی خود را وارد نوشته تان کنید، بلکه تنها باید با استفاده از اطلاعاتی که از متن و لکچر دریافت کردین نوشته خود را آماده کنید.

– به طور معمول نوشته‌ای که بین ۱۵۰ تا ۲۲۵ لغت داشته باشد میتواند به صورت موثر به سوال پرسیده شده پاسخ دهد. هرچند اکثر مدرسان تافل اعتقاد دارند حجم بیشتر که حاوی نکات کاملتری باشد تاثیر مثبت چشمگیری در نمره شما دارد.

– قضاوت در مورد نوشته شما بر اساس کیفیت نوشتن و مطالبی که عنوان کرده‌اید انجام میشود.

– به یاد داشته باشید که هنگام نوشتن متنی که در ابتدا خواندید در قسمت سمت چپ تصویر برایتان ظاهر میشود و میتوانید دوباره به آن رجوع کنید.

– بلافاصله پس از اتمام زمان خواندن متن، لکچر آغاز میشود. لذا، بهتر است از ابتدا هدفون را روی سر خود نگه دارید. پس از پایان لکچر در این سوال میتوانید هدفون را از روی سر خود بردارید و تا انتهای آزمون آن را کنار بگذارید.

هنگام نوشتن در رایتینگ ترکیبی (integrated writing) صفحه نمایشگر شما به این شکل است.

قسمت بالای این صفحه دستورالعمل پاسخ دادن به سوال، در زیر آن سوالی که پرسیده شده است، در نیمه سمت چپ آن متن و در نیمه سمت راست آن محل نوشتن جواب وجود دارد. همانطور که در تصویر میبینید شمارنده تعداد لغات نیز وجود دارد که به شما کمک میکند حجم نوشته خود را مدیریت کنید. شما هنگام نوشتن همچنین میتوانید از قابلیتهای Copy، Cut و Paste استفاده کنید.

نکته قابل توجه در مورد سوال اول از قسمت رایتینگ این است که سوال همیشه بر نکاتی که در لکچر بیان شده است تاکید دارد نه نکاتی که در متن آورده شده.

در مقالات بعدی به تفصیل درمورد انواع سوالاتی که در این قسمت مطرح میشوند و طرز پاسخگویی به آنها صحبت خواهیم کرد.

پس از پایان پاسخگویی به سوال رایتینگ ترکیبی، با انتخاب گزینه Next یا اتمام زمانتان، دستورالعمل قسمت رایتینگ مستقل برایتان نمایش داده میشود که شامل توضیحاتی در مورد آن است:

– در این قسمت شما باید در جواب سوالی که مطرح میشود یک مقاله بنویسید و در آن نظر خود را بیان کرده و با استفاده از جزئیات و مثالهای مناسب از آن حمایت کنید. در این قسمت شما ۳۰ دقیقه زمان دارید.

– معمولا یک پاسخ موثر برای این سوال حاوی ۳۰۰ کلمه خواهد بود که بازهم اکثر مدرسان تافل عقیده دارند حجم بیشتر کمک زیادی به کسب نمره بهتر میکند.

– مقاله‌ای که شما مینویسید بر اساس کیفیت نوشته شما قضاوت میشود که شامل این موارد است: بیان و توضیح کامل ایده اصلی خود، ساختار متن و کیفیت و دقت استفاده از زبان برای بیان ایده و حمایت از آن.

در این قسمت فضای صفحه نمایش شما به شکل زیر خواهد بود:

در قسمت بالا سمت چپ صفحه دستورالعمل پاسخ به این سوال نوشته شده است. در قسمت پایین سمت چپ خود سوال مطرح شده است که در بیشتر موارد موافقت یا مخالفت شما با یک مطلب یا انتخاب بین دو حالت متضاد را بیان میکند. در قسمت سمت راست تصویر نیز محل نوشتن پاسخ شما وجود دارد. مانند قسمت قبل، شمارنده تعداد لغات به شما کمک میکند حجم نوشته خود را مدیریت کنید. شما هنگام نوشتن میتوانید از قابلیتهای Copy، Cut و Paste استفاده کنید.

☑️ بیشتر بخوانید: ساختار انواع سوالات رایتینگ تافل

☑️ بیشتر بخوانید: راحت در رایتینگ تافل حداق ۲۴ بگیریم

 موضوعاتی که در لکچرها و متنهای تافل مطرح می‌شوند

در تمامی قسمتهای تافل شما با متنها و لکچرهای آکادمیک و دانشگاهی با موضوعات مختلف برخورد میکنید. لیست زیر موضوعات آکادمیکی که بیشتر در تافل مطرح میشوند را شامل میشود.

 

در این مطلب سعی شد تا معرفی مختصری از قسمتهای مختلف آزمون تافل ارائه شود. در مقالات آینده به معرفی دقیقتر و توضیح بیشتر در مورد سوالاتی که در قسمتهای مختلف با آنها برخورد میکنید خواهیم پرداخت. در آخر توصیه میشود از تجربیات آشنایان و دوستانی که تجربه موفق و ناموفق در آزمون تافل دارند استفاده کنید. همچنین استفاده از فرومهای آنلاین مختلفی که در این مورد وجود دارد میتواند برای شما بسیار مفید باشد.

? اینفوگرافیک ساختار کلی قسمتهای مختلف تافل اینترنتی (TOEFL iBT)

TOEFL iBT Structure infographic - ساختار کلی تافل اینفوگرافیک

اینفوگرافیکهای بیشتر