انتخاب صفحه

همان‌طور که در مقاله‌ی “ آزمون MSRT  چیست؟اشاره شد، اولین بخش سؤالات در آزمون MSRT مربوط به سؤالات لیسنینگ است که جمعا ۳۰ سؤال را شامل می‌شود و بین ۳۰ تا ۳۵ دقیقه طول می‌کشد. این زمان شامل زمان شنیدن و پاسخگویی به سؤالات است. نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این‌که فایل‌های صوتی فقط یکبار پخش می‌شوند بدین معنی که داوطلبان تنها یکبار فرصت شنیدن دارند و بلافاصله بعد از آن باید به سؤالات پاسخ دهند. بنابراین، به خصوص برای بخش‌های مکالمات بلند و سخنرانی‌ها (long conversation, lecture/talk) داوطلبان باید تمرین کافی داشته و مهارت‌های لازم را برای پاسخ دادن به سؤالات این بخش‌ها داشته باشند.

☑️ بیشتر بخوانید: مجموعه ویدیویی آموزش روش پاسخ دادن به سوالات لیسنینگ MSRT

فهرست مطالب
بخشهای مختلف قسمت Listening آزمون MSRT
نکات کلیدی برای پاسخگویی به سؤالات هر بخش از قسمت لیسنینگ MSRT
نمونه سوالات هر بخش از قسمت شنیداری MSRT

 

 بخشهای مختلف قسمت Listening آزمون MSRT

به طور کلی، ۳۰ سؤال بخش لیسنینگ در سه بخش که در جدول ذیل آمده است ارائه می‌شود. این سه بخش عبارتند از: مکالمه کوتاه (short conversation)، مکالمه بلند (long conversation) و سخنرانی علمی (lecture). البته بخش‌های دوم و سوم ممکن است ترکیب شده و در آزمون ذیل یک بخش ارائه شود. در اینجا برای ارائه‌ی توضیح بهتر در بخش‌های جداگانه به آن‌ها می‌پردازم.

Three Main Parts of MSRT Listening

Short Conversation

Long Conversation

Lecture/ Talk

بخش اول: Short Conversation

به طور معمول بین ۵ تا ۱۰ سؤال اول لیسنینگ بدین ترتیب است که بعد از شنیدن یک مکالمه‌ی کوتاه بین دو نفر، سؤالی در مورد منظور یکی از طرفین از جمله یا عبارت گفته شده، پرسیده می‌شود. بعد از پخش مکالمه، داوطلبان سؤال مربوط به آن مکالمه را نیز شنیده و باید یکی از ۴ گزینه‌ای که در دفترچه نوشته شده است، را انتخاب و همان موقع در پاسخنامه علامت بگذارند. داوطلبان توجه داشته باشند که زمان جداگانه‌ای برای وارد کردن و علامت زدن پاسخ درست در پایان بخش شنیداری به آن‌ها داده نمی‌شود و بنابراین تنها فرصت آن‌ها همان بعد از شنیدن سؤال است که چند ثانیه‌ای به آن‌ها مهلت داده می‌شود. بعد از شنیدن مکالمه‌ی اول و سؤال اول، مکالمه‌ی دوم پخش و بعد از آن سؤال دوم و چند ثانیه‌ای که برای پاسخ داده می‌شود و به همین ترتیب این بخش ادامه پیدا می‌کند تا پایان سؤالات این بخش.

بخش دوم: Long Conversation

برای بخش دیگری از سؤالات شنیداری، یک یا چند مکالمه‌ی بلند پخش می‌شود؛ این مکالمه بین دو یا چند نفر بوده و به طور معمول در رابطه با موضوعاتی مانند زندگی تحصیلی و دانشجویی، کتابخانه، مطالعه و غیره می‌باشد. بعد از هر مکالمه، چندین سؤال (به طور معمول بین ۴ تا ۶ سؤال) پخش می‌شود. لازم به توضیح است بعد از هر سؤال، چند ثانیه‌ای (به طور متوسط ۱۲ ثانیه) به داوطلبان زمان داده می‌شود تا گزینه‌ی درست را انتخاب و در پاسخنامه علامت بگذارند. بعد از سپری شدن این چند ثانیه، سؤال بعدی پخش می‌شود و به همین ترتیب تا پایان سؤالات مربوط به این مکالمه. در صورتی که مکالمه‌ی دیگری وجود داشته باشد، پخش شده و سؤالات آن به روالی که گفته شد، پخش و داوطلبان باید آن‌ها را پاسخ دهند.  در غیر این صورت بخش بعدی، لکچر یا سخنرانی، و سؤالات آن‌ها به دنبال خواهد بود.

بخش سوم: Lecture/Talk

بخش دیگری از سؤالات شنیداری به دنبال پخش یک یا چند لکچر یا سخنرانی علمی ارائه می‌شوند؛ بدین ترتیب که داوطلبان در ابتدا به یک لکچر یا سخنرانی یا گفتگوی علمی مانند کورسی که یک استاد در کلاس ارائه می‌دهد، گوش داده و سپس باید به تعدادی سؤال پاسخ دهند. دقیقا مانند بخش‌های قبل بعد از پایان فایل صوتی، سؤالات یکی یکی شنیده می‌شود و بعد چند ثانیه زمان داده می‌شود تا داوطلبان پاسخ را انتخاب و در پاسخنامه علامت گذاری نمایند و سپس سؤال بعدی و به همین ترتیب ادامه پیدا می‌کند. بعد از لکچر اول نیز ، لکچر یا سخنرانی دیگری پخش می‌شود و به ترتیب قبل سؤالات نیز شنیده می‌شوند. به طور معمول بعد از هر لکچر بین ۴ تا ۶ سؤال وجود دارد.

نکته: همان‌طور که چندین بار اشاره شد، تعداد سؤالات در هر بخش و ترتیب بخش‌ها در هر آزمون متغیر است. البته می‌توان گفت بخش اول سؤالات همیشه مربوط به سؤالات مکالمات کوتاه بوده؛ هر چند تعداد سؤالات در این بخش متغیر بوده و نمی‌توان تعداد دقیقی را برای آن مشخص کرد. و بخش دوم سؤالات مربوط به مکالمات بلند و لکچر/سخنرانی است که باز هم این که از هر کدام چند مورد و بعد از هر کدام چند سؤال وجود داشته باشد، متغیر است. برای مثال در آزمون ام اس آر تی ۵ مرداد ماه ۱۳۹۷ که به تازگی برگزار شد، هفت سؤال اول متعلق به short conversation بوده؛ به دنبال آن یک talk با موضوع calendars and their history به همراه ۶ سؤال ارائه شد. سپس یک talk با عنوان hailstorm و باز به دنبال آن ۶ سؤال وجود داشت. بعد از این talk، یک long conversation بین یک دانشجو و کتابدار پخش و به دنبال آن ۵ سؤال وجود داشت. شش سؤال آخر نیز بعد از یک talk/lecture در مورد moon and its age ارائه شد.

☑️ بیشتر بخوانید: مجموعه ویدیویی آموزش روش پاسخ دادن به سوالات لیسنینگ MSRT

 نکات کلیدی برای پاسخگویی به سؤالات هر بخش از قسمت لیسنینگ MSRT

نکات کلیدی برای پاسخگویی به سؤالات بخش اول: مکالمه کوتاه (Short Conversation)

یک نکته‌ی بسیار مهم در مورد سؤالات این بخش این است که در اکثر موارد سؤال در رابطه با جمله‌ی دومی است که می‌شنوید که در واقع، نفر دوم بیان می‌کند. بنابراین، به این بخش توجه ویژه‌ای داشته باشید.

پاسخ درست به سؤالات این بخش در واقع به نوعی بازنویسی یا (restatement) آنچه هست که شنیده شده است، یعنی ابتدا خوب گوش دهید (به خصوص به جمله یا مطلب بیان شده توسط نفر دوم) و سپس در پاسخ‌ها به دنبال بازنویسی همان ایده با استفاده از کلمات، مترادف‌ها و البته با ساختارهای متفاوت باشید.

گاهی ممکن است یک مکالمه را از دست بدهید و فقط چند کلمه از آن را شنیده باشید، در این صورت در گزینه‌ها به دنبال موردی باشید که متفاوت تر از آنچه شنیده‌اید باشد. بنابراین توصیه می‌شود هیچ وقت گزینه ای را که به نظر شما شبیه به آنچه شما شنیده‌اید، است را انتخاب نکنید. چون در اکثر اوقات گزینه‌ی درست، بازنویسی شده‌ی مطلب شنیده شده است و البته با استفاده از لغات و ساختارهای متفاوت.

و در آخر این که با توجه به این که نمره‌ی منفی در این آزمون وجود ندارد و فقط تعداد پاسخ‌های درست شما برای نمره‌ی کل محاسبه می‌شود، هیچ سؤالی را بدون پاسخ نگذارید و هر درجه از شک و تردید یک گزینه‌ را که بیشتر احتمال می‌دهید درست باشد، انتخاب کنید.

نکات کلیدی برای پاسخگویی به سؤالات بخش دوم: مکالمه بلند (long Conversation)

یک استراتژی بسیار کارآمد برای پاسخگویی به سؤالات این بخش، این است که حتی اگر شده چند ثانیه (زمانی که صورت سؤال خوانده می‌شود و یا توضیحات ابتدایی داده می‌شود و هنوز خود مکالمه پخش نشده است) به سؤالات و گزینه‌ها نگاهی انداخته و بر این اساس موضوع کلی را تشخیص دهید. این کار خیلی زیاد به فهم و آمادگی ذهنی شما برای شنیدن کمک می‌کند. هم‌چنین داشتن گزینه‌ها در ذهن نیز بسیار در پاسخگویی درست کمک می‌کند.

زمانی که مکالمه شروع می‌شود به ابتدای مکالمه توجه خاص داشته باشد چرا که معمولا موضوع کلی و عنوان و ایده‌ی اصلی بیان می‌شود.

مهارتی که می‌تواند تا حد زیادی به داوطلبان در پاسخگویی درست به سؤالات این بخش کمک کند، مهارت نوت برداری است. از آنجا که مکالمه طولانی است و در طول آن موارد زیادی مطرح می‌شود، داشتن این مهارت که همزمان با گوش دادن بتوان نکات اصلی مطرح شده را به صورت کلید واژه ای و حتی با استفاده از اشکال و تصاویر نوشت، تقریبا در اکثر اوقات باعث می‌شود تا بتوانیم تمام سؤالات را پاسخ دهیم. البته نوت برداشتن همزمان با گوش دادن مهارتی است که به سادگی به دست نمی‌آید و داوطلبان باید تمرین زیادی داشته باشند.

و باز هم تکرار می‌کنم: “لطفا، تمام سؤالات را پاسخ دهید.”

نکات کلیدی برای پاسخگویی به سؤالات بخش سوم: لکچر و سخنرانی (Lecture/Talk)

نحوه‌ی پاسخگویی و رسیدگی به سؤالات این بخش بسیار شبیه به بخش قبلی (دوم) است. از جمله این که سعی کنید حتی شده چند ثانیه، گزینه ها را از نظر بگذارنید تا بتوانید به موضوع و مکان و زمان و … پی برده و بدین ترتیب آمادگی ذهنی برای شنیدن لکچر برای خود ایجاد کنید.

یکی دو دقیقه اول لکچر یا تاک رو از دست ندهید و به دقت گوش دهید.

نوت برداشتن در اینجا نیز کمک بسیاری می‌کند اما روش جایگزینی نیز برای افرادی که قادر به این کار نیستند، وجود دارد و آن این که از آنجا که سؤالات به ترتیب اطلاعات داده شده در متن آورده می‌شوند، می‌توان همزمان با گوش دادن به سوالات و گزینه‌‌ها نیز نگاه کرده و گزینه‌ی درست را انتخاب کرده و مشخص نمایید. سپس، زمانی که سؤالات یکی یکی پخش می‌شود و بعد از هر کدام حدودا ۱۲ ثانیه زمان داده می‌شود، پاسخ را در پاسخنامه وارد نمایید. و اگر زمانی اضافه داشتید زودتر به سراغ سؤال بعدی بروید.

تمام سؤالات را پاسخ دهید.

☑️ بیشتر بخوانید: مجموعه ویدیویی آموزش روش پاسخ دادن به سوالات لیسنینگ MSRT

 نمونه سوالات هر بخش از قسمت شنیداری MSRT

نمونه سؤال بخش اول: مکالمه کوتاه (Short Conversation)

فایل صوتی نمونه سوال اول: مکالمه کوتاه

۱٫ What does the man mean?

A) The coffee is much better this morning
B) He’s felling bitter this morninng
C) The coffee isn’t very good
D) He cannot taste the butter

Transcript

(Woman) Are you enjoying your coffee?

(Man) It tastes extremely bitter this morning!

پاسخ: در این مکالمه‌ی کوتاه، خانم از مرد می‌پرسد که آیا از قهوه ای که می‌نوشی لذت می‌بری یا به عبارت دیگه قهوه باب طبع و خوب هست؟ و در پاسخ آقا جمله‌ی دوم یعنی It tastes extremely bitter this morning! را بیان می‌کند. کلمه‌ی bitter در انگلیسی به معنای تلخ، ناخوشایند، عصبانی و ناراحت و در رابطه با قهوه منظور قهوه تند و سنگین و بدون شکر است. در این مثال بودن قید extremely قبل از صفت bitter نیز این تند بودن و سنگین بودن را تشدید می‌کند. بنابراین در پاسخ به سؤال این که منظور مرد از گفتن این جمله چیست، باید گفت پاسخ C درست است. در بررسی سایر گزینه‌ها باید گفت که پاسخ A که کلا خلاف این ایده را مطرح می‌کند و بنابراین غلط است. پاسخ B در مورد خود فرد صحبت می‌کند و نه قهوه. بودن کلمه bitter نیز ممکن است افراد را به اشتباه به این نتیجه برساند که پاسخ درست این گزینه است. در نهایت پاسخ D نیز غلط است چرا که از کلمه‌ی دیگری شبیه به bitter استفاده کرده یعنی butter برای به اشتباه انداختن افراد و البته وجود کلمه‌ی taste نیز به این قضیه دامن می‌زد اما در کل این جمله اصلا ربطی به مکالمه و جمله‌ی مرد ندارد.

نمونه سؤال بخش دوم: مکالمه بلند (Long Conversation)

فایل صوتی نمونه سوال دوم: مکالمه بلند

۳۱٫ What is the woman’s status at the university?

A) She’s a senior
B) She’s a junior
C) She’s a transfer student
D) She’s a graduate student

۳۲٫ What does the man want to learn from the woman?

A) How to transfer to a junior college
B) How to find his way around campus
C) The course requirements for a literature major
D) Who won the campus election

۳۳٫ How many total courses must a student take for a literature major?

A) Three
B) Five
C) Eight
D) Ten

۳۴٫ The man will probably take his elective courses in which area?

A) American literature
B) World literature
C) literary analysis
D) Surveying

Transcript

(Narrator) Listen to a conversation on a university campus.

(Man) You seem to know your way around campus. Have you been here long?

(Woman) I’m a senior literature major. I’ll be graduating next June.

(Man) Your major is literature? Mine is, too. But I’m just beginning my work in my major. I just transferred to this university from a junior college. Perhaps you could tell me about the courses you’ve got to take for a literature major.

(Woman) Well, for a literature major you need 10 take eight courses, three required courses and five electives. First, you have to take “Survey of World Literature, Parts One and Two.’ This is really two courses, and it’ll take two semesters, and it’s required for all literature majors. The other course required for all literature majors is “Introduction to Literary Analysis.”

(Man) You mean, if I want to specialize in American literature, I still must take two semesters of world literature?

(Woman) Yes, because the two semesters are required for all literature majors.

(Man) BUI I only want to study American literature!

(Woman) At least you can Lake all of your five elective courses in the area that you want.

(Man) That’s what I’II do then.

پاسخ:

۳۱٫ A
۳۲٫ C
۳۳٫ C
۳۴٫ A

بخش‌های مشخص شده در متن فوق، بخش‌هایی است که می‌توان پاسخ سؤالات را در آنجا یافت. همان‌طور که قبلا نیز گفته شد، درصورتی که بتوانید از قبل نگاهی به پاسخ‌ها بیندازید و سؤال را حدس بزنید، خواهید دانست که هنگام شنیدن باید به دنبال چه باشید و این بسیار به شما کمک می‌کند در درست جواب دادن تمام سؤالات.

نمونه سؤال بخش سوم: لکچر (Lecture/Talk)

 فایل صوتی نمونه سوال سوم: لکچر

۳۹٫ What is the main objective of the Sierra club

A) To protect its members
B) To save the natural environment
C) To honor memory of John Muir
D) To improve San Francisco’s natural beauty

۴۰٫ Approximately How long has the Sierra Club been in existence?

A) For less than a year
B) Only for a decade
C) For more than a century
D) For at least two centuries

۴۱٫ What are was John Muir especially interested in saving?

A) San Francisco
B) All fifty states
C) The Sierra Nevadas
D) The eastern U.S.

۴۲٫ Where does the Sierra club have members?

A) All over the world
B) In the entire United States
C) Only in California
D) Only in Sierra Nevadas

Transcript

(Narrator) Listen to a welcome address by a member of a club.

(Woman) Welcome to this introductory meeting for new members of the Sierra Club. The Sierra Club is an organization whose goals are centered on the protection of the environment. It was founded in 1892 in San Francisco by naturalist John Muir, who was intent on preserving the natural beauty and harmony of the Sierra Nevadas in eastern California.

Today the Sierra Club boasts almost 200,000 members in all fifty states of the United States. Through activities such as conferences, lectures, exhibits, and films, the organization works to continue the effort begun by John Muir. The Sierra Club also publishes a weekly newsletter, a bimonthly magazine, and various books.

پاسخ:

۳۹٫ B
۴۰٫ C
۴۱٫ C
۴۲٫ B

بخش‌های بولد شده پاسخ درست سؤالات را در خود دارند. در این تاک نیز در صورتی که بتوانید از قبل چند ثانیه‌ای گزینه‌ها را از نظر بگذرانید متوجه میشوید که در زمان شنیدن باید به دنبال چه باشید. به خصوص در مورد سؤالی مانند سؤال ۴۰، زمانی که گزینه‌ها را ببینید خواهید دانست که باید زمان شنیدن به عدد و سال که قطعا مطرح می‌شود، توجه کنید و به دقت به ذهن بسپارید یا کنار دفترچه یادداشت کنید.

موفق باشید.

☑️ بیشتر بخوانید: مجموعه ویدیویی آموزش روش پاسخ دادن به سوالات لیسنینگ MSRT

☑️ بیشتر بخوانید: MSRT چیست؟

☑️ بیشتر بخوانید: بخش گرامر آزمون MSRT

☑️ بیشتر بخوانید: قسمت ریدینگ آزمون MSRT