انتخاب صفحه

معرفی برخی از قابلیتهای متنوع نرم افزار دیکشنری لانگمن (LDOCE 5th)

Longman Dictionary of Contemporary English – ۵th edition

یکی از مفیدترین منابع آموزشی به خصوص در بحث افزایش دامنه لغات دیکشنری (لغت‌نامه) است. اما متاسفانه بیشتر زبان آموزان با طریقه‌ی صحیح استفاده از قابلیتهای مختلف دیکشنری‌ها آشنا نیستند. دیکشنری‌های معتبر زیادی وجود دارند که از این دست میتوان به دیکشنری وبستر، لانگمن و آکسفورد اشاره کرد. در این مطلب به معرفی دیکشنری لانگمن و طرز درست استفاده از آن و قابلیتهای نرم افزار این دیکشنری می‌پردازیم. نرم افزار رسمی این دیکشنری (که برای سیستمهای عامل ویندوز، مک، اندروید و iOS موجود است) قابلیتهای متنوع و مفید بسیار خوبی دارد که آشنایی با آنها کمک زیادی به افزایش دامنه لغات فعال  و یادگیری کاربردهای لغات مختلف میکند. همچنین نکاتی مفید درباره‌ی استفاده‌ از لغات مهم در موقعیتهای مختلف، ترکیبهایی که با یک لغت میتوان ساخت، حروف اضافه، فرم‌های مختلف افعال و لغات هم خانواده در این دیکشنری مورد توجه قرار گرفته است. در ادامه به معرفی قسمتهای مختلف دیکشنری لانگمن (برای ویندوز و مک) میپردازیم.

لینک دانلود دیکشنری لانگمن از P30download

 صفحه اول

پس از نصب و باز کردن نرم افزار این صفحه برایتان ظاهر می‌شود که در آن می‌توانید قسمتهای مختلف دیکشنری لانگمن را باز کنید. قسمت اول که قسمت اصلی نرم افزار است (بالا سمت چپ: Dictionary) را باز کنید و قابلیتهای متنوع آن را ببینید.

 

 جستجوی لغات

در منوی بالا سمت چپ میتوانید کلمه مورد نظر خود را جستجو کنید.در ساده ترین حالت اگر املای درست لغت را بدانید با وارد کردن آن در قسمت جستجو، توضیحات مربوط به لغت برای شما نمایش داده میشود. اگر املای لغتی که وارد کرده اید درست نباشد کلمات مشابه برایتان نمایش داده میشود و میتوانید از بین آنها انتخاب کنید. همچنین در قسمت جستجو میتوانید با انتخاب گزینه‌ی pronunciation search تلفظ یک لغت با علایم فونتیکی را وارد کنید و بر اساس تلفظ واژگان را جستجو میشود. در قسمت جستجوی پیشرفته یا advanced search نیز میتوانید یک لغت را در دسته بندی‌های مختلف دیکشنری سرچ کنید. مثلا میتوانید در قسمت register انتخاب کنید که تنها در بین لغات رسمی یا فرمال جستجو انجام شود.

 تکرار لغت در نوشتار، گفتار یا متون آکادمیک

یکی از قابلیتهای منحصر به فرد دیکشنری لانگمن تمایز لغات پرکاربرد در نوشتار و گفتار از یکدیگر است. اولین چیزی که در جلوی یک لغت در این دیکشنری می‌بینید یکی از علایم جدول زیر است که نشان دهنده‌ی تکرار یک لغت در گفتار، نوشتار یا متونآکادمیک است.

نکته: یک لغت آکادمیک نمیتواند در دسته‌ی S1 و S2 قرار بگیرد، اما میتواند در دسته‌های S3 و W1 و W2 و W3 باشد.

برای مثال به کلمه Objective دقت کنید.علایم S3، W3 و AC نشان میدهد این لغت در بین ۳۰۰۰ لغت پرکاربرد در گفتار و نوشتار و همچنین در بین ۵۷۰ خانواده لغاتت پرکاربرد در متون آکادمیک است.

 تلفظ (فونتیک و صوتی)

یکی از موارد مهمی که درباره‌ی یک لغت باید یاد بگیرید تلفظ صحیح آن است. برای این منظور میتوانید هم از علایم فونتیکی (که بلافاصله در مقابل یک لغت نوشته شده است)، و هم از تلفظ صوتی استفاده کنید.

اگر با علایم فونتیکی آشنا نیستید در جدول مقابل با مثال این علایم معرفی شده‌اند. سعی کنید آنها را یاد بگیرید و برای فهمیدن درست تلفظ یک لغت از این علایم استفاده کنید. چرا که خطای بالایی در شنیدن تلفظ صوتی وجود دارد و اتکا به آن اصلا توصیه نمیشود.

 

در این دیکشنری در ابتدا تلفظ بریتانیایی و سپس تلفظ امریکایی با علایم فونتیکی نوشته میشوند که این دو تلفظ با یک علامت $ از هم جدا میشوند.

در کنار خواندن درست و دقیق لغت بر اساس علایم فونتیکی میتوان از تلفظ صوتی نیز کمک گرفت. در این دیکشنری با کلیک بر روی علامت بلندگوی قرمز رنگ تلفظ بریتانیایی و علامت بلندگوی آبی رنگ تلفظ امریکایی پخش میشود. همچنین میتوان از منوی My Dictionary تلفظی که به صورت پیشفرض برایتان پخش میشود را تغییر داد.

 نقش لغات (فعل، صفت، اسم، قید)

بلافاصله پس از تلفظ یک لغت، نقشی (noun، adjective، verb، adverb) که در جمله میگیرد نمایش داده میشود. برای لغاتی که میتوانند در نقشهای مختلفی ظاهر شوند، توضیحات جداگانه در نظر گرفته شده و در یک قسمت هردو وارد نشده اند. مثلا این لغت را ببینید:

برای هر نقش کلمه Aggregate در جمله توضیحات جداگانه‌ای وجود دارد. (دقت کنید که تلفظ یک لغت ممکن است در نقشهای مختلف متفاوت باشد.)

 لغات رسمی

برای لغات رسمی بعد از نقش کلمه واژه‌ی formal نوشته شده است. (مثل واژه aggregate)

 گذرا یا ناگذر بودن فعل

گذرا (transitive) یا ناگذر (intransitive) بودن فعل درون براکت پس از بیان نقش فعل به رنگ سبز رنگ مشخص میشود.

 قابل شمارش/غیر قابل شمارش بودن اسمها

برای اسمهایی که همیشه قابل شمارش (countable) یا غیر قابل شمارش (uncountable) باشند پس از نوشتن نقش کله در براکت با قلم سبز رنگ این موضوع مشخص شده است.

اگر اسمی در کاربردهای مختلف بتواند هم قابل شمارش و هم غیر قابل شمارش باشد، قبل از توضیح هر کاربرد این موضوع مشخص میشود، نه در مقابل اسم.

 

 خانواده‌ی یک لغت

برای برخی از لغات یک گزینه‌ی word family وجود دارد که خانواده‌ی این لغت در آن نشان داده شده است.

 

 فرمهای مختلف فعل

برای افعال یک گزینه‌ی verb form وجود دارد که اشکال مختلف یک فعل در زمانهای مختلف را نشان میدهد.

 

 کاربردهای لغات

مهمترین قسمت یک دیکشنری توضیحاتی است که درباره‌ی معانی و کاربردهای مختلف یک لغت ارائه میشود. در دیکشنری لانگمن این کاربردهای به ترتیب تکرار و اهمیت شماره گذاری شده اند و در زیر هریک مثالهایی از هر کاربرد بیان شده است.

سعی کنید با همه‌ی کاربردهای یک لغت آشنا شوید، نه فقط یک کاربرد از آن.

مثلا برای فعل abandon شش کاربرد مختلف مطرح شده است. کاربردهایی که در ابتدای آنها عبارت یا اصطلاحی به رنگ آبی نوشته شده است، کاربردهای یک لغت در ترکیب با لغات دیگر و به صورت اصطلاحی هستند. یکی از بهترین خصوصیات این دیکشنری همین ترکیبهای اصطلاحی مفید هستند.

 مثالها

برای هر کاربرد یک لغت چند مثال آورده شده است. تعداد مناسب مثالهایی که در دیکشنری لانگمن وجود دارد تا حد خوبی به شما کمک میکند کاربردهای واقعی لغات را بفهمید. حتی اگر سی دی نصب نرم افزار در داخل دستگاه باشد (یا فایل image نصب روی درایو مجازی سوار باشد) با کلیک بر روی بلندگوی آبی در کنار هر مثال، به صورت صوتی برایتان پخش میشود. همچنین در سمت راست صفحه نرم افزار یک گزینه‌ی Example Bank وجود دارد که تعداد بیشتری از مثالها را در اختیار شما قرار میدهد.

 مترادف و متضاد

مترادف‌ها و متضادها برای هر کاربرد لغت به ترتیب با علامتهای SYN و OPP مشخص شده اند. همچنین در منوی سمت راست در قسمت Thesaurus میتوانید مترادفها و متضادهای بیشتری ببینید. مثلا شکل زیر مترادفهای لغت Objective را نشان میدهد.

 

 ترکیبها

همانطور که دیدید ترکیبهایی از یک لغت که به صورت اصطلاحی به کار میروند در کاربردهای آنها با رنگ آبی نوشته میشوند. همچنین برای برخی از لغات در انتهای توضیحات یک باکس جداگانه برای ترکیبها وجود دارد (Collocations). اما در سمت راست صفحه نرم افزار در قسمت Collocations میتوانید طیف وسیع‌تری از ترکیبها را پیدا کنید. مثلا شکل زیر افعال و صفتهایی که با لغت Objective ترکیب میشوند را نشان میدهد.

 

این دیکشنری قابلیتهای حرفه‌ای بسیار بیشتری دارد که از حوصله‌ی این مطلب خارج است. در این مقاله قابلیتهای اساسی و پرکاربرد آن به اختصار معرفی شد.

برای دانلود نرم افزار این دیکشنری میتوانید به این لینک مراجعه کنید.

مطلب مرتبط: راحت ترین روش یادگیری لغات انگلیسی در ۴ مرحله

آپدیت: ویرایش ششم این نرم افزار نیز منتشر شده است.