انتخاب صفحه

 

یکی از بهترین و مفیدترین راه‌های گسترش دامنه لغات استفاده از سیستم جعبه لایتنر است. برای مطالعه درباره‌ی طریقه مطالعه و کسب دامنه لغات کافی برای تافل در ۴ مرحله کلیک کنید. جعبه لایتنر مجازی که تحت سیستم عامل ویندوز اجرا میشود یک نرم افزار مفید و پر استفاده است که به زبان آموزانی کمک کرده است. این نرم افزار به صورت مکرر لغات را برایتان تکرار میکند و با توجه به اینکه شما یک لغت یاد گرفته‌اید یا خیر، کارت به دسته‌ی جلوتر رفته یا به دسته اولیه برمی‌گردد.

یکی از قابلیتهای مفید این نرم افزار امکان اضافه کردن لغات دلخواد و اصلاح پشت و روی کارتها در هر زمانی که میخواهید است. این قابلیت به خصوص برای اضافه کردن مثالهایی که خودتان هنگام مرور لغات می‌سازید مفید است. اگر درباره‌ی اهمیت ساختن مثال هنگام مطالعه لغات نمیدانید به این مطلب مراجعه کنید.

برای نصب نرم افزار ابتدا این فایل را دانلود کنید و آن را از حالت فشرده خارج کنید. سپس فایل jMemorize-1.3.0-setup.exe را اجرا کرده و مراحل نصب را کامل کنید.

اگر جاوا روی کامپیوتر شما نصب نیست فایل آن را جداگانه از اینجا دانلود کرده و نصب کنید. اگر این نصب انجام نشود هنگام باز شدن نرم افزار پیغام خطایی برایتان ظاهر میشود.

در فولدر leitner database کلمات مربوط به ۳ کتاب مفید (۴۰۰ must have words for the TOEFL، ۵۰۴ absolutely essential words و essential words for the TOEFL) در فرمت این برنامه به تفکیک دروس آماده شده اند.

کار با نرم افزار:

از منوی Open و انتخاب فولدری که از حالت فشرده خارج ساخته‌اید، یکی از فایلهای آماده شده را باز کنید. صفحه زیر باز میشود:

در این فایل لغات کتابهای زیر برایتان از قبل آماده شده است.

۱- ۵۰۴ لغت کاملا ضروری
۲- لغات ضروری تافل
۳- ۴۰۰ لغتی که باید برای تافل یاد بگیرید

برای دیدن دسته بندی کلمات گزینه Category tree را انتخاب کنید:

سعی کنید در طول استفاده از این نرم افزار لغات خود را دسته بندی کنید تا وقتی در طول زمان تعداد لغات بالا رفت در استفاده از آنها سردرگم نشوید.

 

 

 

 

 

از منوی باز شده در سمت چپ درس مربوطه را انتخاب کنید. در اینجا درس اول از کتاب ۵۰۴ انتخاب شده است:

همانطور که میبینید لیست کلمات مربوط به این درس باز میشود.

در نمودار بالای صفحه تعداد کارتهای درون هر دسته و حالت آنها مشخص شده است. در شکل مقابل تمامی کارتها خوانده نشده هستند. پس در دسته Start قرار دارند و هنوز وارد دسته اول نشده اند.

با مرور کارتها و در صورت بلد بودن آنها به دسته های بعدی منتقل شده و تکرارشان برای مرور کمتر میشود.

در صورت بلد نبودن، لغات به همین دسته start برمیگردند.

برای شروع کردن گزینه Learn در قسمت بالا سمت راست را انتخاب کنید.

 

این پنجره برای شما باز میشود

در قسمت General شما میتوانید انتخاب کنید که چه کارتهایی برایتان نمایش داده شوند. کارتهایی که کلا نخوانده اید، کارتهایی که زمان مرور آنها فرار رسیده است (expired cards). یا کارتهایی که انتخاب کرده اید.

همچنین میتوانید برای جلسه مرور و یادگیری خود زمان هم تعیین کنید.

 

 

 

 

 

 

در قسمت Scheduling شما دوره‌ی مرور کارتهای خود را تعیین میکنید. طبق اساس یادگیری به روش جعبه لایتنر این دوره باید به صورت توانی از دو افزایش یابد. برای انجام تنظیمات مربوط به این قسمت کافی است از بین گزینه های بالای صفحه، حالت Exponential را انتخاب کنید. ترتیب روزها به شکل زیر در‌می‌آید.

 

 

 

 

 

 

 

حال با انتخاب Start session جلسه یادگیری و مروری شما شروع میشود. برای هر کارت یک قسمت روی کارت و یک قسمت پشت کارت تدوین شده است. شما ابتدا روی کارت را میبینید که در آن کلمه مورد نظر نوشته شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

با انتخاب گزینه show answer پشت کارت به شما نمایش داده میشود. پشت کارت میتواند حاوی توضیحاتی در مورد کلمه مورد نظر، مثالهایی از کاربرد آن، ترجمه آن، فونتیک کلمه و هر نکته مفیدی که شما فکر میکنید نیاز دارید باشد. شما میتوانید این نکات را خودتان اضافه کنید یا حذف کنید.

اگر شما معنی و کاربرد کلمه را بلد بودید گزینه yes و اگر بلد نبودید گزینه no را میزنید. اگر کلمه روی کارت را بلد باشید به دسته بعدی منتقل میشود و اگر بلد نباشید به Start بر میگردد و شما باید دوباره آن را مرور کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

اضافه کردن لغت جدید

برای این کار کافی است گزینه‌ی Add card را انتخاب کنید. تا صفحه روبر برایتان باز شود.

قسمت بالایی روی کارت و قسمت پایینی پشت کارت است که میتوانید به دلخواه خود آنها را پر کنید و گزینه Add یا Add and create next را بزنید.

اصلاح کارت

برای اصلاح یک کارت یا اضافه کردن مثال هنگام مطالعه کارتها از گزینه‌ی Edit card استفاده کنید.

 

دانلود نرم افزار لایتنر مجازی برای ویندوز با لینک مستقیم

دانلود جاوا

رمز فایل:www.toefl8am.ir