انتخاب صفحه
 
فهرست مطالب
 مقدمه
 مرحله ۱: کاربردهای یک ساختار گرامری را یاد بگیرید نه ساختار معادل آن را در فارسی
 مرحله ۲: مثال بخوانید
 مرحله ۳: مثال بسازید
 مرحله ۴: خودتان را تصحیح کنید
سرفصل‌های گرامری ضروری برای تافل

 

مقدمه

همانطور که درباره‌ی دامنه لغات مطرح شد، دانش گرامری شما نیز میتواند دانشی فعال (Active) یا انفعالی (Passive) باشد. شما ممکن است وقتی جمله‌ای با ساختار گرامری خاصی را ببینید یا بشنوید، به راحتی مفهوم آن را بفهمید. اما در جای مناسب نتوانید از همان ساختار گرامری استفاده کنید. به مثال زیر توجه کنید:

فرض کنید دوستتان از شما درخواست میکند که با او به دیدن یک فیلم بروید. شما میخواهید بگویید که این فیلم را قبلا دیده‌اید و به همین دلیل نمیخواهید با او به سینما بروید. از چه زمانی برای بیان این جمله استفاده میکنید؟ آیا از ساختار زمان گذشته ساده استفاده میکنید؟ (I saw the movie.) یا از ساختار زمان حال کامل؟ (I have seen the movie.) یا از ساختار دیگری؟ آیا ترجمه یک جمله در فارسی کاربرد مشابهی در انگلیسی دارد؟

احتمالا اگر شما متنی را ببینید که در آن یکی از جملات بالا آمده باشد به راحتی مفهوم جمله در متن را متوجه شوید. ولی ممکن است نتوانید تشخیص دهید که در این شرایط استفاده از چه ساختاری صحیح است.

درست مثل دامنه لغات، ممکن است دانش گرامری شما نیز انفعالی (Passive) باشد.

اما سوال اصلی اینجاست که چگونه میتوان دانش گرامری را به صورت فعال (Active) یاد گرفت. نگران نباشید، تکنیکهای مفیدی وجود دارند که به شما کمک خواهند کرد که دانش انفعالی  خود را به دانش فعال  تبدیل کرده و زین پس مطالب را به صورت فعال یاد بگیرید.

چگونه دانش گرامری فعال داشته باشیم؟

اگر هدف شما شرکت در آزمون‌های بین‌المللی مثل تافل و آیلتس است، قطعا نیاز ندارید تمام نکات ریز گرامری زبان انگلیسی را بیاموزید. اما همان نکات اصلی که یاد میگیرید را صحیح، کامل و کاربردی یاد بگیرید. اگر هدف شما بالا بردن سطح دانش خود از زبان انگلیسی است، قطعا ریزه‌کاری‌های زیادی در گرامر زبان انگلیسی وجود دارد که منابع متعددی به تفصیل در مورد آنها صحبت کرده‌اند. اما در اینجا، درست مانند چیزی که در مورد یادگیری دامنه لغات فعال گفته شد، چهار مرحله اصلی برای یادگیری دانش گرامری فعال وجود دارد که به توضیح آنها میپردازیم.

مرحله اول: کاربردهای یک ساختار گرامری را یاد بگیرید
نه ساختار معادل آن را در فارسی

 اگر کمی با ساختارهای زبان انگلیسی آشنایی داشته باشید، قطعا متوجه شده‌اید که معادل‌سازی ساختارهای گرامری با زبان فارسی میتواند بسیار دردسر ساز باشد. برای مثال، اگر شما به عنوان ورزش هفتگی تنیس بازی می‌کنید، میتوانید بگویید: “من هر هفته تنیس بازی میکنم.” این جمله به این معنی نیست که شما اکنون در حال تنیس بازی هستید یا مدتی است که متناوبا تنیس بازی میکنید. این جمله در اینجا به این معنی است که شما به عنوان یک عادت یا کار تکراری تنیس بازی میکنید. دقت کنید که برای بیان این جمله در زبان فارسی از فعل استمراری استفاده کردیم. این درحالی است که برای بیان مفهومی مشابه در زبان انگلیسی میگوییم: “I play tennis every week.” می‌بینید که در زبان انگلیسی از فعل ساده استفاده کردیم نه از فعل استمراری.

 این مثال یکی از صدها مورد تفاوت کاربردی بین ساختارهای زبان فارسی و انگلیسی است. به همین دلیل است که شما باید هر ساختار یا نکته گرامری از زبان انگلیسی را طبق کاربردهای آن بیاموزید و از معادل‌سازی آن با زبان فارسی خودداری کنید.

 

مرحله دوم: مثال بخوانید

خواندن مثال می‌تواند به شما کمک کند کاربردهای مختلف یک ساختار را بهتر بفهمید. معمولا هر منبعی که برای افزایش دانش گرامری خود استفاده کنید، تعدادی مثال از کاربردهای مختلف هر ساختار دارد. اگر فکر می‌کنید مثالهای کافی در اختیار ندارید یا آنها را به خوبی متوجه نمیشوید، متون مختلف زبان انگلیسی در سطوح مختلف وجود دارند که پر از ساختارهای متنوع زبان انگلیسی هستند. بهتر است با خواندن متون متنوع و دقت روی مفهوم دقیق تک تک جملات فهم خود از ساختارهای گرامری را بالاتر ببرید. برای  این کار تنها نیاز دارید که خود را در معرض متون مختلف و متنوع قرار دهید و تمام تلاش خود در فهم دقیق نقش هریک از جملات در متن انجام دهید. اخبار، رمان، متون علمی و … هریک می‌توانند سهم خوبی در این امر داشته باشند.

 

مرحله سوم: مثال بسازید

مهمترین و مفیدترین کار برای انتقال دانش گرامری انفعالی به دامنه دانش فعال، ساختن مثال از مطلبی است که به تازگی آموخته‌اید. مثلا اگر به تازگی کاربردهای زمان حال کامل استمراری را آموخته‌اید، باید برای هر کاربرد آن تا میتوانید مثال بسازید. اگر موضوع خاصی برای ساختن مثال به ذهنتان نمیرسد، از آلبوم عکسی استفاده کنید که در آن تصاویر با موضوعات مختلف وجود دارد و موضوع ساختن جملات را در اختیار شما قرار می‌دهد.

مثلا اگر با دیدن تصویر روبرو میخواهید برای ساختار حال کامل استمراری مثالی بسازید، می‌توانید بگویید: “This family have been watching too much TV lately”. به این معنی که این خانواده اخیرا زیاد تلویزیون نگاه میکند. در اینجا از کاربرد زمان حال استمراری برای بیان کاری که اخیرا به صورت متناوب در حال انجام بوده، استفاده شده است. به همین صورت با دیدن تصاویر مختلف سعی کنید مثالهای مختلف از ساختارهای متنوع بسازید تا به مغز خود استفاده از این ساختارها را آموزش دهید.

 

مرحله چهارم: خودتان را تصحیح کنید

حتما مثالهایی که می‌نویسید را دوباره بخوانید و با کاربردهایی که از نکات گرامری آموخته‌اید مقایسه کنید. بهتر است از یک مصحح مورد اعتماد و متخصص بخواهید تا مثالهای شما را بخواند و اشکالاتتان را گوشزد کند. حتی می‌توانید برای اینکه تمرین منظمی در این مورد داشته باشید، از جعبه لایتنر استفاده کنید. این کار باعث میشود که مرتبا مثالهایی که قبلا ساخته‌اید را بخوانید. پیدا کردن اشکال در مثالهای قبلی خودتان به معنی پیشرفت و یادگیری شما است. پس از اشتباه کردن نترسید.

استفاده از این روش قطعا در ابتدای کار برای شما راحت نخواهد بود. اما طبق تجربه بنده، موثرین راه برای فهمیدن درست و صحیح گرامر و گسترش دامنه دانش گرامری فعال استفاده از همین استراتژی است.

برای گرامر تافل از چه منابعی استفاده کنیم؟

خودتان را در نظر بگیرید. آیا شما با تمامی جزئیات دستوری زبان فارسی آشنا هستید؟ قطعا جواب خیر است. اما به راحتی میتوانید فارسی صحبت کنید و فارسی بنویسید چرا که مهمترین اصول آن را به خودی خود یاد گرفته‌اید. در زبان انگلیسی هم نیازی نیست که تمامی جزئیات گرامری را بلد باشید تا بتوانید به راحتی انگلیسی بفهمید، صحبت کنید و بنویسید. اما باید اصول اولیه و برخی از نکات مهم و پراستفاده را یاد بگیرید. کتابهای مرجع تافل هیچ‌یک ساختارهای گرامری را به شما آموزش نمی‌دهند. بلکه از شما انتظار دارند دانش پایه‌ای کافی از گرامر داشته باشید. متاسفانه استفاده از کتابهای مرجع گرامر نیز بسیار زمانبر بوده و این کتابها پر از نکاتی است که شاید هیچوقت در تافل (یا حتی زندگی در یک کشور انگلیسی زبان) به درد شما نخورد. پس توصیه میشود که گزیده‌ای از مهمترین ساختارهای گرامری را یاد بگیرید. توصیه‌ی TOEFL8AM این است که حداقل مواردی که در لیست زیر معرفی شده اند را به صورت کاربردی و فعال یاد بگیرید.

 

سرفصل‌های گرامری ضروری برای تافل

  • ساختارهای زمان حال و گذشته (Past and Present tense): به صورت کامل و دقیق و بر اساس کاربردهای هر ساختار مطالعه شوند.
  • ساختار زمان آینده (Future tense): در تافل نیاز زیادی به استفاده از زمان آینده پیدا نمی‌کنید، اما بهتر است با کاربردهای آینده ساده آشنایی داشته باشید تا در محاوره با مشکل مواجه نشوید.
  • جمله‌واره‌ها (Clauses): به ترتیب اهمیت جمله‌واره‌های صفتی، اسمی و قیدی و کاربردهای آنها همگی مهم هستند.
  • کانکتورها (Connectors): کاربردها و ساختارهایی که کانکتورها در آنها استفاده میشوند را به خوبی یاد بگیرید.
  • ساختارهای شرطی (Conditionals): نیازی به یادگیری جزئی تمام نکات ساختارهای شرطی نیست، اما اصلی‌ترین ساختارهای شرطی را حتما یاد بگیرید.
  • نکات پراکنده: نکاتی شامل (و نه محدود به) حروف تعریف (articles)، ضمایر نامعین (indefinite pronouns)، مودالها (modal verbs) و حروف اضافه (prepositions) را نیز به صورت کاربردی یاد بگیرید.

البته فرض شده‌ است که یک داوطلب تافل حداقل دانش پایه‌ای از مواردی مثل انواع کلمات و ترکیبهای موصوفی، اضافی و قیدی را دارا است.

 

اینفوگرافیک یادگیری کاربردی گرامر زبان انگلیسی برای تافل در ۴ مرحله

TOEFL iBT Learn Grammar Infographic

اینفوگرافیکهای بیشتر

ویدیوهای معرفی مجموعه جزوات گرامر تافل در آپارات:
مقدمه

قسمت اول

قسمت دوم

قسمت سوم

قسمت چهارم

قسمت پنجم