انتخاب صفحه

در این مطلب، به شما نشان داده می‌شود که چگونه می‌توان با یک استراتژی منسجم و کلی، به سادگی نمره بالای ۲۴ رایتینگ (Writing) تافل را به دست آورد. هرچند که با استفاده از این روش و بهبود کوچکی در جزئیات آن، داوطلبان زیادی توانسته‌اند نمره‌های بالای ۲۷ نیز در بخش رایتینگ تافل به دست آورند.

فهرست مطالب
 مقدمه
 کسب مهارت رایتینگ
 ساختار کلی رایتینگ ترکیبی (Integrated Writing) در تافل
 استراتژی نوشتن رایتینگ ترکیبی
 ساختار کلی رایتینگ مستقل (Independent Writing) در تافل
استراتژی نوشتن رایتینگ مستقل

مقدمه

همانطور که مقالات قبلی توضیح داده شد، در قسمت رایتینگ تافل با دو سوال مواجه می‌شوید. در تسک اول که رایتینگ ترکیبی (Integrated writing) است، ابتدا یک متن و سپس یک لکچر با موضوع آکادمیک برایتان پخش می‌شود و سپس از شما می‌خواهد نکات گفته شده در لکچر را به طور خلاصه بیان کرده و بگویید چگونه با نکات گفته شده در متن مخالفت می‌کنند (در اکثر مواقع ایده‌ی اصلی لکچر مخالف ایده اصلی متن است، اما گاهی هم لکچر با آوردن دلایل بیشتر از ایده اصلی متن حمایت میکند). برعکس، در تسک دوم یا رایتینگ مستقل (Independent writing) شما باید نظر شخصی خود درباره یک موضوع را بیان کرده و از آن حمایت کنید. اگر با ساختار رایتیگ تافل آشنا نیستید مقالات قبلی سایت را مطالعه فرمایید. طبیعتا برای کسب نمره خوب در این قسمت علاوه بر مهارت نوشتن به مهارتهای گوش دادن و خواندن نیز احتیاج دارید.

کسب مهارت رایتینگ

درست مانند اسپیکینگ، دامنه لغات و دانش گرامری انفعالی هیچ کمکی در رایتینگ به شما نخواهند کرد، چرا که در نوشتن شما باید از لغات و ساختارهای گرامری استفاده کنید، نه اینکه تنها آنها را بفهمید. پس قبل از هرچیز سعی کنید دامنه لغات و دانش گرامری فعال خود را تقویت کنید. این موضوع کمک شایانی به بالا رفتن کیفیت نوشته شما خواهد کرد. همچنین در نوشتن رایتینگ استفاده از کلمات و ترکیبهای ربط (Connectors) بسیار مفید هستند. اگر با کانکتورها آشنا نیستید مقاله‌ی منابع لغات ضروری تافل را مطالعه کنید. این کلمات و ترکیبها به شما کمک می‌کنند که ارتباط بین جملات خود را مشخص کنید تا خواندن و فهمیدن آن برای خواننده راحت‌تر شود. پس حتما کانکتورها و کاربردهای آنها را یاد بگیرید و استفاده از آنها در رایتینگ را تمرین کنید.

توجه کنید که رایتینگ شما باید زبانی آکادمیک و رسمی داشته باشد و از لغات محاوره‌ای نباید در آن استفاده شود. مثلا برای بیان نتیجه در مکالمات روزمره تقریبا فقط از لغت “So” استفاده میشود. در حالی که در نوشتن رایتینگ رسمی به هیچ وجه نباید از این کلمه استفاده کرد. به جای آن میتوان از کلمات رسمی‌تر مثل “Hence” یا “Therefore” استفاده کرد.

☑️ بیشتر بخوانید: منابع لغات ضروری تافل

معیار اصلی در تصحیح رایتینگ، توانایی شما در بیان ایده اصلی خود و حمایت از آن با استفاده از دلایل و مثالها یا جزئیات خاص و مشخص (Specific) است. حجم نوشته‌ی بیشتر از مقادیر پیشنهاد شده در دستورالعمل خود سوالات نیز بسیار مفید است، به شرطی که این حجم زیاد حاوی نکات مفید و حمایت کننده از ایده اصلی شما باشد، نه استفاده از جملات و کلمات حفظ شده به خصوص در مقدمه و نتیجه گیری. تنوع لغات و ساختارهای گرامری که در نوشته‌های خود استفاده می‌کنید نیز می‌تواند به نمره شما در رایتینگ کمک کند. هرچند که این نکته اهمیت کمتری نسبت به نکات قبلی دارد.

☑️ بیشتر بخوانید: ۴ دلیل برای آنکه هرگز از تمپلیت‌های تافلی استفاده نکنیم

گام بعدی آموختن ساختارهای مناسب برای رایتینگ است. یک نوشته باید شامل یک پاراگراف مقدمه، چند پاراگراف بدنه و یک پاراگراف خاتمه باشد. شما باید دقیقا بدانید که چه مواردی را در هریک از پاراگرافها مطرح کنید.

☑️ بیشتر بخوانید: تصحیح آنلاین رایتینگ و اسپیکینگ تافل اینترنتی

ساختار کلی رایتینگ ترکیبی (Integrated Writing) در تافل:

بهتر است در ۲۰ دقیق زمانی که دارید بیشتر از ۲۲۵ کلمه بنویسید. یک ساختار کلی بسیار مفید و ساده برای رایتینگ ترکیبی تافل شامل این موارد است:

۱- پاراگراف مقدمه (Introduction)

در این پاراگراف شما بهتر است ابتدا موضوع کلی بحث را معرفی کنید. برای اینکار به راحتی می‌توانید از مقدمه‌ی متن استفاده کنید. بهتر است در این جمله سوالی که در متن و لکچر سعی شده است پاسخ داده شود را مطرح کنید. پس از معرفی کلی موضوع، ایده اصلی متن و لکچر را در جملات جداگانه بیان کنید و با استفاده از یک کانکتور مناسب، تضاد یا تطابق این ایده‌ها را نشان دهید. دقت داشته باشید که استفاده از یک جمله حفظ شده برای بیان ایده لکچر، اگرچه بسیار بین داوطلبان رایج است، اما بهتر است از آن اجتناب شود.

۲- سه پاراگراف بدنه (Body paragraph)

هر پاراگراف بدنه صرف توضیح یکی از دلایل یا موارد گفته شده در لکچر می‌شود. بهتر است پاراگراف بدنه را با بیان دلیل کلی متن در یک جمله آغاز کرده و سپس در مقابل آن دلایل و جزئیات یا مثالهای گفته شده در لکچر را بیان کنید. دقت کنید که بیشتر حجم نوشته شما را باید مطالبی تشکیل دهد که در لکچر شنیده‌اید. از اشاره به تمامی جزئیاتی که شنیده‌اید بدون اینکه بدانید چگونه از دلیل و ایده اصلی لکچر حمایت می‌کنند، خودداری کنید.

۳- پاراگراف خاتمه (Conclusion)

اگرچه وجود پاراگراف خاتمه در رایتینگ ترکیبی به اندازه بقیه پاراگراف‌ها ضروری نیست، اما بهتر است نوشته شود. در آن باید ایده اصلی لکچر دوباره مطرح شده و اشاره شود که سه دلیل مشخص برای حمایت از آن بیان شده است.

☑️ بیشتر بخوانید: ۴ دلیل برای آنکه هرگز از تمپلیت‌های تافلی استفاده نکنیم

☑️ بیشتر بخوانید: تصحیح آنلاین رایتینگ و اسپیکینگ تافل اینترنتی

در آزمون ۴ آگوست ۲۰۱۸، طرز بیان سوال تسک اول رایتینگ تافل کمی متفاوت از حالت معمول بود که باعث به دردسر افتادن برخی از داوطلبان شد. ⁣استفاده از جملات و کلمات حفظ شده در رایتینگ می‌تواند برای شما مشکلات زیادی ایجاد کند. یکی از این مشکلات وقتی پیش ‌می‌آید که تغییر کوچکی در طرز بیان یکی از سوالات ایجاد می‌شود. اما اگر به جای حفظ کردن جواب‌ها، روش پاسخ دادن به سوالات را آموخته باشید، در این موارد مشکلی نخواهید داشت. در این پادکست که در کانال تلگرام TOEFL8AM منتشر شده است، به توضیح طرز بیان این سوال پرداخته‌ام. برای دنبال کردن پاسخ به سوالات پرتکرار داوطلبان در باره تافل عضو کانال تلگرام TOEFL8AM شوید.

استراتژی نوشتن رایتینگ ترکیبی:

در این قسمت به صورت مرحله به مرحله کارهایی که باید برای بیان بهترین جواب به سوال بخش رایتینگ ترکیبی بدهید توضیح داده می‌شود.

هنگام خواندن متن (While reading):

در این زمان بهتر است در ابتدا یک اسکیم کلی روی ایده‌های اصلی متن داشته باشید. اینکه فقط متوجه شوید موضوع اصلی (Main Idea) و دلایلی که برای حمایت از آن آورده شده است چه چیزهایی هستند و چه نتیجه‌ای از آنها گرفته می‌شود. برای اینکار معمولا مطالعه جملات ابتدایی هر پاراگراف بدنه کافی است. سپس شروع به خواندن دقیق پاراگرافهای بدنه کنید و سعی کنید جزئیاتی که برای حمایت از دلایل بیان شده‌است را بفهمید. اگر فرصت داشتید، بهتر است در انتها سه کلمه کلیدی برای سه دلیل اصلی متن را با فاصله زیاد روی کاغذ چرکنویس خود یادداشت کنید. این کار باعث می‌شود در هنگام گوش دادن به لکچر بدانید قرار است چه مطلبی بیان شود و شما باید نکات مربوط به هر نکته را در کجای کاغذ خود یادداشت کنید.

هنگام گوش کردن به لکچر (While listening):

در این زمان، اول از همه باید متوجه شوید که لکچر با ایده اصلی متن مخالف است یا خیر و با یک علامت ضربدر/تیک آن را روی برگه چرکنویس خود مشخص کنید. هرچند که میتوان گفت در اکثر غریب به اتفاق موارد لکچر با نظر متن مخالفت می‌کند. سپس برای هریک از دلایلی که از متن یادداشت کردید جزئیاتی ذکر می‌شود که به اثبات یا رد آنها کمک می‌کند. هرچقدر بهتر بتوانید این جزئیات را بفهمید و کلمات کلیدی مرتبط با موارد اصلی آنها را یادداشت کنید بهتر است. چرا که بدنه اصلی نوشته شما را در انتها همین جزئیات و مثال‌ها تشکیل می‌دهد.

هنگام نوشتن پاسخ (While writing):

در انتهای لکچر ابتدا حدود ۱ تا ۲ دقیقه زمان بگذارید و ایده‌های اصلی و جزئیاتی که می‌خواهید بنویسید را در برگه چرکنویس خود مشخص کنید (دور آنها خط بکشید و با فلش به یکدیگر وصل کنید). سپس شروع به نوشتن کرده و طبق ساختار بالا رایتینگ خود را بنویسید.

در مجموعه ویدیویی آموزش طرز نوشتن رایتینگ ترکیبی (اینتگریتد) تافل، تمامی جزئیات مورد نیاز برای انجام این مراحل شرح داده شده است. برای تهیه این مجموعه به فروشگاه مراجعه کنید.

با توجه به این موضوع که سوالات رایتینگ از یک الگوی مشخص پیروی می‌کنند، شما نیز می‌توانید یک الگوی مشخص برای پاسخ دادن به آنها داشته باشید. اگرچه، در سالهای اخیر مصححان تافل به شدت روی استفاده از پاسخهای آماده یا تمپلیتی (Template) حساس شده اند. دقت کنید که استفاده از یک ساختار مشخص به معنی تمپلیتی یا حفظ شده بودن نوشته نیست.

☑️ بیشتر بخوانید: ۴ دلیل برای آنکه هرگز از تمپلیت‌های تافلی استفاده نکنیم

اینفوگرافیک مراحل نوشتن رایتینگ ترکیبی در تافل (Integrated Writing)

write an Integrated Writing in TOEFL iBT infographic

اینفوگرافیک‌های بیشتر

قسمتهای مقدمه مجموعه ویدیویی آموزش نوشتن رایتینگ ترکیبی تافل (سوال اول)
انواع سوالاتی که در رایتینگ ترکیبی تافل مطرح میشوند

معیارهای تصحیح رایتینگ ترکیبی

گام به گام، مراحلی که باید برای نوشتن یک رایتینگ ترکیبی طی کنید

ساختار کلی رایتینگ مستقل (Independent Writing) در تافل:

بهتر است در ۳۰ دقیقه زمانی که دارید بیشتر از ۳۵۰ کلمه بنویسید. یک ساختار کلی مناسب برای رایتینگ مستقل تافل نیز میتواند به این صورت باشد:

۱- پاراگراف مقدمه (Introduction)

در رایتینگ مستقل بهتر است ابتدا در یک یا دو جمله موضوع مورد بحث را مطرح کنید. این جمله بهتر است به صورتی نوشته شود که علاوه بر معرفی کلی موضوع، برای خواننده جذابیت داشته باشد. سپس در یک جمله‌ی واضح و کوتاه ایده اصلی و نظر خود را درباره این موضوع بیان کنید. در یک یا دو جمله آخر پاراگراف مقدمه نیز می‌توانید دلایلی که برای حمایت از ایده خود دارید را فقط معرفی کنید. از وارد شدن به جزئیات دلایل یا حمایت از آنها در مقدمه خودداری کنید.

۲- دو یا سه پاراگراف بدنه (Body paragraph)

شما می‌توانید دو یا سه پاراگراف بدنه داشته باشید (که بنابر تجربه ۳ پاراگراف بدنه تاثیر مثبتی در نمره شما دارد). هر پاراگراف بدنه صرف توضیح یکی از دلایل شما شده می‌شود. در ابتدای هر پاراگراف بدنه دلیل خاص و مشخص (Specific9 خود را به صورت کلی بیان کرده و با استفاده از کانکتورهای مناسب آن را بیشتر توضیح دهید. سپس یک مثال خاص در حمایت از دلیل خود بزنید و ارتباط آن با دلیلتان را بیان کنید. حتما از دلایل و مثالهای خاص (Specific) استفاده کنید و از کلی گویی بپرهیزید.

در مجموعه ویدیویی آموزش طرز نوشتن رایتینگ مستقل (ایندیپندنت) تافل، تمامی جزئیات مورد نیاز برای انجام این مراحل شرح داده شده است. برای تهیه این مجموعه به فروشگاه مراجعه کنید.

۳- پاراگراف خاتمه (Conclusion)

پاراگرافی در انتها داشته باشید که مثل مقدمه ایده اصلی شما در آن بیان شده باشد. از استفاده از عین جملات مقدمه یا صورت سوال برای این منظور خودداری کنید. سپس دلایلی که توضیح داده اید را دوباره با استفاده از ترکیبهای اسمی و صفتی بیان کنید و در انتها یک نتیجه گیری کلی داشته باشید.

پست صوتی کانال تلگرام TOEFL8AM در ارتباط با طرز جواب دادن به سوالات سه گزینه‌ای رایتینگ تافل را در زیر گوش کنید و برای دنبال کردن پاسخ به سوالات پرتکرار داوطلبان در باره تافل عضو کانال تلگرام TOEFL8AM شوید.

☑️ بیشتر بخوانید: تصحیح آنلاین رایتینگ و اسپیکینگ تافل اینترنتی

استراتژی نوشتن رایتینگ مستقل:

برای نوشتن رایتینگ مستقل (Independent Writing) یا همان مقاله (Essay) سه مرحله ضروری باید طی شود. در ابتدا باید به جوابی که می‌خواهید بدهید خوب فکر کنید و دلایل مناسب برای حمایت از پاسخ خود پیدا کنید. سپس نوشته خود را بنویسید و با مثالها و دلایل خاص از آن حمایت کنید. در انتها حتما زمان کوتاهی برای اصلاح نوشته خود در نظر بگیرید. در ادامه هر یک از این مراحل توضیح داده شده اند.

۱- فکر کردن (Thinking):

زمانی بین ۲ تا ۴ دقیقه ابتدایی را به فکر کردن درباره نوشته خود بپردازید.

فهم سوال (Understanding the Question):

اولین چیزی که باید از آن مطمئن شوید این است که به خوبی و دقیق متوجه سوال شده‌اید. اگر خوب متوجه نشوید که سوال دقیقا از شما میخواهد نظرتان را در مورد چه چیزی بیان کنید، به هیچ وجه نمره خوبی نخواهید گرفت. فهم دقیق سوال اگرچه در گرفتن نمره مناسب بسیار حیاتی است، اما متاسفانه بسیاری از داوطلبان توجه کافی به آن نداشته و سعی می‌کنند زمانی برای فهم دقیق سوالات صرف نکنند. پر واضح است که در صورت نفهمیدن دقیق کاربردهای ساختارهای گرامری و واژگانی که در صورت سوال استفاده شده است، امکان فهم دقیق سوال وجود نخواهد داشت.

طوفان فکر (Brainstorming):

پس از آنکه مطمئن شدید به خوبی منظور سوال را فهمیده‌اید، دلایل خاصی (Specific Reasons)، که برای حمایت از هر پاسخ ممکن، می‌توانید ارائه کنید را در یک جدول روی برگه چرکنویس خود یادداشت کنید. دقت کنید که از نوشتن جملات بپرهیزید و تنها کلمات کلیدی را یادداشت کنید. در این قسمت اصلا تصمیم نگیرید که چه دلیلی خوب است یا بد است، هر دلیلی که به ذهنتان می‌رسد را یادداشت کنید. در بسیاری از سوالات تسک اول رایتینگ تافل، ممکن است در نگاه اول مطمئن باشید که کدام جواب را انتخاب می‌کنید، اما وقتی برای حمایت از ایده خود به دنبال دلیل می‌گردید، می‌بینید که پیدا کردن دلیل برای آن بسیار مشکل است. در حالی که دلایلی مشخص و واضحی برای حمایت از ایده مخالف آن به ذهنتان می‌رسد. به همین دلیل، به هیچ وجه به انتخاب اولیه خود اعتماد نکرده و حتما به دلایلی حمایت از همه پاسخ‌های ممکن فکر کنید.

توجه: قبل از مرور سریع دلایلی که می‌توانید ارائه کنید، تصمیم نگیرید که چه جوابی را می‌خواهید انتخاب کنید. چرا که در بسیاری از موارد، حمایت کردن و پیدا کردن دلیل برای مخالف نظر اولیه شما راحت تر است.

تصمیم‌گیری (Decision making):

پس از ساختن جدول و نوشتن کیووردهای مربوط به دلایلی که می‌توانید بیاورید، تصمیم بگیرید که ایده اصلی نوشته شما چه چیزی است. معیار تصمیم شما نباید این باشد که واقعا به نظرتان کدام مورد صحیح است، بلکه بر اساس اینکه برای کدام پاسخ می‌توانید دلایل خاص‌تر ارائه کنید تصمیم بگیرید. سپس سه تا از دلایلی که به نظرتان خاص‌تر (Specific)، مرتبط‌تر و قابل دفاع‌تر هستند را انتخاب کنید. در اینجا نیز معیار انتخابتان این باشد که برای کدام دلیل می‌توانید مثالها و جزئیات خاص (Specific examples and details) ارائه کنید. چرا که در نهایت این مثالها و جزئیات مشخص و خاص هستند که کیفیت نوشته شما را تعیین می‌کنند.

☑️ بیشتر بخوانید: تصحیح آنلاین رایتینگ و اسپیکینگ تافل اینترنتی

۲- نوشتن (Writing):

در ادامه، به طرز نوشتن هریک از پاراگراف‌های یک رایتینگ مستقل می‌پردازیم

در مجموعه ویدیویی آموزش طرز نوشتن رایتینگ مستقل (ایندیپندنت) تافل، تمامی جزئیات مورد نیاز برای انجام این مراحل شرح داده شده است. برای تهیه این مجموعه به فروشگاه مراجعه کنید.

نوشتن مقدمه (Introduction):

مقدمه خود را طبق چیزی که در بالا توضیح داده شد بنویسید. بهتر است مقدمه خود رابا یک یا دو جمله معرفی موضوع و طرح سوال شروع کنید. سپس خیلی واضح و مشخص در یک جمله ترجیحا کوتاه به سوال پاسخ دهید. دقت کنید که مهم‌ترین و حیاتی‌ترین چیزی که باید در پاراگراف مقدمه بیان کنید پاسخ واضح به سوال است. در نوشتن ایده اصلی (clear answer) به هیچ وجه از کلمات “agree” یا “disagree” استفاده نکنید و همچنین به هیچ وجه به صورت سوال یا متن خودتان ارجاع ندهید (مثلا اگر در طرح سوال نوشته اید که برخی عقیده A را دارند و برخی دیگر عقیده B را دارند، در پاسخ صریح به سوال ننویسید من با عقیده گروه دوم موافقم). در انتهای مقدمه نیز در یک یا دو جمله می‌توانید دلایلی که قرار است بیان کنید را معرفی کنید (توضیح ندهید، معرفی کنید).

نوشتن پاراگرافهای بدنه (Body paragraphs):

برای هر یک از دلایل خود یک پاراگراف بدنه داشته باشید. با دو پاراگراف بدنه هم می‌توان نمره خوبی کسب کرد (به شرطی که خوب و کامل از دلایل آنها حمایت شده باشد)، اما نوشتن پاراگراف سوم و بیان سه دلیل و حمایت مناسب از آنها تاثیر چشمگیری در نمره شما خواهد داشت. TOEFL8AM به هیچ وجه نوشتن ۴ پاراگراف بدنه را توصیه نمی‌کند، چرا که طبق مثال و توضیحاتی که در سایت رسمی ETS ارائه شده است، داشتن تنها ۳ پاراگراف خوب نمره بهتری نسبت به داشتن ۳ پاراگراف خوب و ۱ پاراگراف بد کسب می‌کند. هر پاراگراف بدنه را با معرفی واضح و مشخص دلیل خود در یک جمله ترجیحا کوتاه شروع کنید. سپس می‌توانید با استفاده از کانکتورهای مناسب توضیحات کلی بیشتری درباره دلیل خود بدهید. اما مهمتر از همه این است که یک مثال یا جزئیات خاص (Specific example or details) برای حمایت از دلیل خود بیان کنید. در واقع بیشتر حجم یک پاراگراف بدنه باید به توضیح مثال و بیان ارتباط این مثال با دلیل ذکر شده اختصاص داده شود.

توجه: برخی از داوطلبان تصور می‌کنند که استفاده از مثال تجربه شخصی برای حمایت از تمامی دلایل باعث کم شدن نمره آنها می‌شود. اما با توجه به تجربه، دیده شده است که به راحتی می‌توان با توضیح کامل مثالهای تجربه شخصی برای تمامی دلایل، نمره کامل نیز از رایتینگ تافل کسب کرد.

نوشتن خاتمه (Conclusion):

اطلاعاتی که در پاراگراف خاتمه بیان می‌کنید در واقع همان اطلاعاتی است که در مقدمه ارائه کرده‌اید. فقط طرز بیان شما باید نتیجه دهنده باشد نه معرفی کننده. تجربه بنده در آزمونهای تافل نشان داده است که وجود پاراگراف خاتمه هرچند ضرورت دارد، اما طرز نوشتن آن تاثیر قابل توجهی در نمره شما نخواهد داشت. بنابراین، از نوشتن نتیجه گیری های طولانی و حفظ شده خودداری کنید. چرا که نه تنها باعث افزایش نمره شما نمی‌شود، بلکه ممکن است به خاطر حفظ شده بودن و استفاده عمدی و حفظ شده از کلماتی خاص (اصطلاحا stuff شده بودن) باعث کم شدن نمره شما نیز شود.

۳- تصحیح (Correction):

حتما زمان خود را طوری تنظیم کنید که در انتها بین ۱ تا ۲ دقیقه برای تصحیح رایتینگ داشته باشید. اول از همه پاراگرافی که فکر می‌کنید توضیحاتی که در مثال آن بیان شده است کافی نبوده یا ارتباط آن با دلیل به روشنی بیان نشده است را کامل کنید. سپس اگر در قسمتی از متن از نوشته خود راضی نبوده یا از درست به کار بردن یک ساختار گرامری خاص مطمئن نبودید، به سراغ آن قسمت بروید و اگر احساس کردید نیاز هست آن را تصحیح کنید. در نهایت با یک اسکیم سریع به دنبال اشکالات رایج مثل جمع‌ها و مفردها (که به شکلی عجیبی در رایتینگهای همه زبان آموزان مشاهده می‌شود) و s سوم شخص مفرد و … بگردید و آنها را رفع کنید. در کل، تصحیح کامل این موارد پایانی به این دلیل که معمولا در انتقال مفهوم خللی ایجاد نمی‌کند، حیاتی نیست، اما تجربه نشان داده است که وجود تعداد زیاد اشکالاتی که در انتقال مطلب تداخلی هم ایجاد نمی‌کنند باعث کاهش شدید نمره می‌شود.

در مجموعه ویدیویی آموزش طرز نوشتن رایتینگ مستقل (ایندیپندنت) تافل، تمامی جزئیات مورد نیاز برای انجام این مراحل شرح داده شده است. برای تهیه این مجموعه به فروشگاه مراجعه کنید.

☑️ بیشتر بخوانید: تصحیح آنلاین رایتینگ و اسپیکینگ تافل اینترنتی

اینفوگرافیک مراحل نوشتن رایتینگ مستقل (Independent Writing) در تافل iBT (در ۹ مرحله)

9 steps to write an Independent Writing in TOEFL iBT infographic - اینفوگرافی نوشتن رایتینگ مستقل در تافل در 9 مرحله

اینفوگرافیک‌های بیشتر

معرفی مجموعه ویدیویی آموزش نوشتن رایتینگ مستقل در تافل

قسمتهای مقدمه مجموعه ویدیویی آموزش نوشتن رایتینگ مستقل در تافل
قسمت اول: انواع سوالات ایندیپندنت رایتینگ تافل

قسمت دوم: معیارهای تصحیح ایندیپندنت رایتینگ تافل

قسمت سوم: مراحی که باید گام با گام طی کنید تا یک رایتینگ مستقل (Independent Writing) خوب در تافل بنویسید