انتخاب صفحه

مقدمه
تخمین نمره نهایی ریدینگ و لیسنینگ تافل
تخمین نمره نهایی رایتینگ تافل
تخمین نمره نهایی اسپیکینگ تافل

مقدمه

تست‌های آزمایشی مختلفی برای تافل در دسترس شما هست، اما محاسبه‌ی نمره‌ی نهایی هر مهارت تافل (از ۳۰) و نمره کل (از ۱۲۰) از روی این آزمونهای آزمایشی نکته‌ی مهمی است. این موضوع از این جهت اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که نمرات شما در همه بخش‌های تافل و با توجه به میزان سختی و عملکرد دیگر داوطلبان توسط ETS تعدیل می‌شوند.

تستهای انتهای کتاب راهنمای رسمی تافل اینترنتی

کتاب راهنمای رسمی تافل اینترنتی (The Official Guide to the TOEFL Test) که توسط مرجع رسمی برگزاری این آزمون (ETS) چاپ شده است، دارای سه آزمون آزمایشی در انتها بوده که برای هریک جداولی برای تبدیل نمره خام هر مهارت به نمره‌ی نهایی آزمون در خود کتاب موجود است.

☑️ رایگان دانلود کنید: دانلود کتاب راهنمای رسمی تافل اینترنتی (The Official Guide to the TOEFL Test)

دیگر آزمونهای آزمایشی تافل

اما بر دیگر آزمونهایی که ممکن است شما برای آمادگی آزمون از آنها استفاده کنید (مثل آزمونهای TPO)، چنین جدول قابل اطمینانی وجود ندارد و می‌توان گفت تخمین آنها از نمره‌های شما در قسمتهای مختلف خطای بالایی دارد.

تخمین ریاضی نمره تافل

برای تخمین نمره‌ی قسمتهای ریدینگ (Reading) و لیسنینگ (Listening) یه روش این است که به سادگی از محاسبه‌ی درصد جوابهای درست و ضرب آن در عدد ۳۰ استفاده کرد، اما این کار هم محاسبه‌ی درستی از نمره شما نیست. چرا که ETS نمره نهایی شما را با توجه به عملکرد دیگر داوطلبانی که به سوالات مشابه پاسخ داده‌اند تعدیل می‌کند. مثلا ممکن است در یک آزمون تافل که سوالات ریدینگ راحتی دارد، شما به ۸۰% سوالات پاسخ صحیح دهید و نمره ۲۴ ریدینگ را بگیرید. در حالی که، در آزمون دیگری که سوالات سخت‌تری داشته و عملکرد میانگین داوطلبان ضعیف تر بوده است، با جواب دادن به ۸۰% سوالات، نمره ۲۸ کسب می‌شود.

توجه کنید که ETS جزئیات روشی که برای تعدیل نمره استفاده می‌شود را منتشر نکرده‌است، پس به راحتی نمیتوان در مورد آن صحبت کرد.

استفاده از جداول تخمین نمره

بر اساس جداولی که در ادامه نشان داده‌میشوند، میتوان تخمینی از نمره بخش‌های مختلف تافل را به دست آورد. هرچند که، با توجه به میزان تعدیل نمره متفاوت برای هر آزمون، این جداول حدودی از نمره شما را مشخص می‌کنند.

تعیین نمره نهایی برای قسمتهای ریدینگ و لیسنینگ تافل اینترنتی

برای این کار در ابتدا می‌توانید درصد پاسخگویی خود به سوالات را حساب کرده (تعداد امتیازهای کسب شده به تعداد کل امتیازها) و از روی جدول زیر حدودی از نمره‌ی نهایی تعدیل شده خود را بخوانید.

تخمین نمره نهایی رایتینگ تافل اینترنتی

برای تخمین نمره‌ی نهایی رایتینگ تافل، یا باید خودتان به خوبی با معیارهای نمره‌دهی رایتینگ تافل آشنا بوده و بر اساس آن نمره‌حدود خود را تخمین بزنید، یا اینکه از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

☑️ بیشتر بخوانید: تصحیح آنلاین رایتینگ و اسپیکینگ تافل اینترنتی

☑️ بیشتر بخوانید: معیارهای نمره‌دهی رایتینگ تافل

☑️ بیشتر بخوانید: ۵ پارامتر اساسی تاثیرگذار روی نمره رایتینگ تافل

توجه داشته باشید که هریک از نوشته‌های شما یک نمره خام از ۵ دریافت می‌کند که با جمع کردن این دو، نمره‌ی خام بخش رایتینگ از ۱۰ حساب می‌شود. در مورد رایتینگ تافل نیز بحث تعدیل نمرات وجود دارد. پس بهتر است به جای ضرب درصد نمرات کسب شده در عدد ۳۰، از جدول زیر برای تخمین نمره استفاده کرد. دقت کنید که وقتی دو مصحح رایتینگ شما را بخوانند، نمره میانگین آنها ممکن است به ۰٫۵ ختم شود.

☑️ بیشتر بخوانید: تصحیح آنلاین رایتینگ و اسپیکینگ تافل اینترنتی

تخمین نمره نهایی اسپیکینگ تافل اینترنتی

روندی که برای تخمین نمره‌ی تعدیل شده اسپیکینگ طی می‌شود هم مشابه قسمت رایتینگ است. با این تفاوت که هر یک از سوالات اسپیکینگ بر اساس جدول معیارهای نمره‌ذهی اسپیکینگ تافل نمره‌ای از ۴ دریافت می‌کند. در نهایت، نمره‌ی خام شما با جمع نمرات هر ۶ سوال از ۲۴ محاسبه می‌شود. در اینجا باز هم شما می‌توانید از تبدیل خطی نمرات از مقیاس ۲۴ به ۳۰ استفاده کنید، یا توجه به روش ETS در تعدیل نمرات، نمره نهایی خود را از  طبق جدول زیر از مقیاس ۳۰ حساب کنید.

☑️ بیشتر بخوانید: تصحیح آنلاین رایتینگ و اسپیکینگ تافل اینترنتی

☑️ بیشتر بخوانید: جدول و توضیح معیارهای نمره‌دهی اسپیکینگ تافل

فراموش نکنید که اگرچه این جداول ابزاری پر استفاده برای تبدیل نمرات شما در بخش‌های مختلف و ثبت پیشرفت نسبی شما هستند، اما ممکن است نتایج واقعی کمی با آنها متفاوت باشد. در یک آزمون واقعی، نمره نهایی شما نه تنها به تعداد پاسخهای صحیح و تبدیل آنها به مقیاس ۳۰ ربط دارد، بلکه میزان سختی سوالات و عملکرد دیگر داوطلبان نیز روی نمره شما تاثیرگذار است. شاید موارد دیگری هم در این نمره تاثیرگذار باشد که ETS در مورد آنها صحبتی نکرده است.