انتخاب صفحه

در این مطلب سریع‌ترین و راحت‌ترین راه مطالعه برای تافل در منزل و کسب نمره بالاتر از ۱۰۰ (صد) در آزمون تافل (TOEFL iBT) بدون نیاز به شرکت در کلاس حضوری به صورت کلی بیان می‌شود. در مطالب دیگر سایت درباره جزئیات هریک از بخشهای این مقاله به تفکیک صحبت شده است.

فهرست مطالب
 مقدمه
 دامنه لغات کافی برای نمره ۱۰۰ تافل
 دانش گرامری لازم برای نمره ۱۰۰ تافل
 مهارت ریدینگ مورد نیاز برای گرفتن نمره ۲۷ یا بالاتر
 مهارت لازم در لیسنینگ برای کسب نمره ۲۷ یا بالاتر
 مهارت مورد نیاز در اسپیکینگ برای نمره ۲۲ یا بالاتر
مهارت کافی در رایتینگ برای دریافت نمره ۲۴ یا بالاتر

مقدمه

پر واضح است که مهمترین قسمت در مسیر شرکت در آزمون تافل، آماده سازی و کسب دانش و مهارتهای لازم برای شرکت در این آزمون است. در این مطلب، یک استراتژی‌ کلی و نسبتا ساده برای دوران مطالعه و آماده‌سازی آزمون برای شما شرح داده خواهد شد که می‌تواند شما را به نمره ۱۰۰ (صد) یا بالاتر تافل برساند. اما قبل از اینکه به توصیف این استراتژی‌ بپردازیم، مطالبی کلی در پاسخ به پرتکرارترین سوالاتی که در این مدت با آن برخورد می‌کنید بیان میکنیم.

– مدت زمان آماده سازی مورد نیاز برای کسب نمره ۱۰۰ در تافل چقدر است؟

طبیعتا اینکه شما چقدر زمان نیاز دارید تا به آمادگی کافی برای شرکت در تافل برسید به موارد متعددی بستگی دارد. برای مثال سطح دانش پایه‌ای شما از زبان انگلیسی، میزان مهارت شما در استفاده‌ی موثر از زبان، سرعت یادگیری، زمانی که میتوانید در طول روز برای یادگیری صرف کنید، نمره‌ی مد نظرتان برای گرفتن پذیرش و … تاثیر زیادی روی مدت زمان مورد نیاز شما جهت رسیدن به آمادگی لازم برای شرکت در تافل دارند. به طور کلی میتوان گفت که اگر شما دانش کافی از زبان انگلیسی داشته و تنها نیازتان کسب مهارتهای تافلی باشد، میتوان در بازه‌ای بین ۲ تا ۳ ماه با صرف وقتی بین ۴ تا ۵ ساعت در روز به گرفتن نمره‌ی بالای ۱۰۰ اطمینان داشت. اما در غیر این صورت به زمان بیشتری احتیاج خواهید داشت. به طور کلی تعیین زمان کافی با دقت مناسب نیاز به تعیین سطح هدفمند و مشاوره دقیق دارد.

بهترین منابع آموزشی تافل چه چیزهایی هستند؟

انتخاب هوشمندانه‌ی منابع باعث می‌شود شما در زمانی کوتاه به آمادگی مورد نظرتان برسید. اما امروزه منابع آموزشی متنوعی به شکل کتاب، فیلم، فایل صوتی، نرم افزار و … وجود دارند که اگرچه دست شما در انتخاب را باز می‌گذارند، ولی تنوع و تعداد زیاد آنها میتواند به راحتی شما را سردرگم کند. چرا که شاید نتوان در طول عمر یک انسان نیز تمامی این منابع را به دقت مطالعه کرد.

پس راه چاره چیست؟

در واقع شما باید با تحقیق کافی مناسب‌ترین منابع برای خودتان را انتخاب کرده و نهایت استفاده را از آنها ببرید. انتخاب شما به عواملی مانند سطح دانشتان از زبان انگلیسی، فرصتی که برای مطالعه دارید، بهترین روش یادگیریتان و … بستگی دارد. حتما سعی کنید با تحقیق کافی آشنایی مناسبی با بیشتر این منابع پیدا کنید و در این راه از کسانی که قبلا تجربه شرکت در تافل را داشته اند و از متخصصان و مدرسان تافل بهره بگیرید.

در این وبسایت قسمتی به معرفی منابع مختلف و روش استفاده از آنها اختصاص داده شده است تا به شما کمک کند که نه تنها انتخابی هوشمندانه برای منابع مناسب خودتان داشته باشید، بلکه روش استفاده از هریک از این منابع را نیز یاد بگیرید.

☑️ بیشتر بخوانید: کتاب‌های جامع مرجع تافل

☑️ بیشتر بخوانید: منابع واژگان تافل

شایان ذکر است که ETS خود منابع متنوعی را به شما معرفی میکند که هرچند معتبرترین راهنمای شما خواهند بود، اما برای اکثر شرکت کنندگان کافی نیستند.

– مطالعه تافل در منزل یا شرکت در کلاسهای آموزشی؟

یکی از اولین سوالاتی که برای اکثر داوطلبان مطرح است این است که آیا به شرکت در کلاس آموزشی مخصوص تافل نیاز دارند یا می‌توانند خودشان در منزل به آمادگی کافی برای شرکت در تافل برسند. واقعیت این است که برخی از داوطلبان توانایی لازم مطالعه و آماده سازی خود را دارند و برخی دیگر نیز نیاز قطعی به شرکت در کلاسهای آموزشی دارند و برخی هم تنها نیاز به راهنمایی و کمک اندکی دارند. اینکه شما متوجه بشوید که جزو کدام دسته هستید نیاز به شناخت شما از خودتان و تجربه خودتان در یادگیری مطالب مختلف بعلاوه‌ی مشورت با تجربه‌های موفق و ناموفق تافل و از همه مهمتر مشورت با یک یا چند متخصص تافل دارد. توصیه می‌شود در تصمیم‌گیری در این زمینه عجله نکنید و خوب در مورد آن تحقیق کنید.

اگر در مورد آزمون تافل هیچ چیز نمی‌دانید، “تافل چیست؟” را بخوانید تا با کلیاتی درباره‌ی آن آشنا شوید، سپس به مطالعه این مطلب بپردازید.

به جدول زیر توجه کنید:

این جدول خلاصه‌ای از تمام چیزی است که شما برای موفقیت در تافل به آن نیاز دارد. همانطور که می‌بینید شما باید علاوه بر کسب دانش کافی در زمینه دامنه لغات و گرامر، مهارت استفاده از این دانش در زمینه‌های ریدینگ یا خواندن (Reading)، لیسنینگ یا شنیدار (Listening)، اسپیکنگ یا گفتار (Speaking) و رایتینگ یا نوشتار (Writing) را نیز کسب کنید. در ادامه‌ی این مطلب به بیان نکاتی کلی درباره‌ی استراتژی کسب این دانش و مهارتها به منظور کسب نمره‌ای بالاتر از ۱۰۰ در تافل میپردازیم.

 

دامنه لغات کافی برای نمره ۱۰۰ تافل

قبل از هرچیز بدانید که:

تافل آزمونی فعل و انفعالی یا اینترکتیو (interactive) است که در آن علاوه بر توانایی شما در فهم زبان انگلیسی، مهارت استفاده از زبان برای بیان دقیق مفاهیم مختلف نیز مورد سنجش قرار میگیرد. بنابراین، یادگیری دامنه لغات به صورت انفعالی به هیچ وجه برای موفقیت در تافل کافی نیست. پس باید قبل از هرچیز دامنه واژگان فعال (Active vocabulary) خود را گسترش دهید.

اما دامنه لغات فعال یعنی چه و چگونه میتوان آن را گسترش داد؟

شما می‌توانید با استفاده از یک استراتژی ۴ مرحله‌ای ساده دامنه واژگان فعال خود را به اندازه کافی گسترش دهید:

☑️ بیشتر بخوانید: یادگیری آسان لغات انگلیسی در ۴ مرحله

برای کسب دامنه‌ی کافی لغات برای تافل باید از چه منابعی استفاده کرد؟

اگر می‌خواهید مطمئن باشید که دامنه‌ی لغات کافی برای گرفتن نمره ۱۰۰ در تافل را دارید، توصیه می‌کنیم که این منابع را با دقت کامل مطالعه کنید.

۱ – ۵۰۴ Absolutely Essential Words

کتاب معروف ۵۰۴ که گلچینی بسیار خوب از لغات پر استفاده در زبان انگلیسی را در اختیار شما قرار می‌دهد. این کتاب همچنین تمرینهای فعل و انفعالی بسیار خوبی برای تقویت دامنه لغات فعال دارد.

۲ – Essential Words for the TOEFL

لغات ضروری تافل که اسمی برازنده‌ی محتوایش دارد. سطح این کتاب کمی بالاتر از ۵۰۴ بوده و مطالعه آن برای تافل کاملا ضروری است.

۳ – ۴۰۰ Must Have Words for the TOEFL

کتاب ۴۰۰ لغتی که باید برای تافل بدانید سطحی بالاتر از هردو کتاب قبلی دارد که خواندن آن می‌تواند برای تافل بسیار مفید باشد. نقطه قوت این کتاب دسته بندی موضوعات علمی آن به صورتی مشابه با موضوعاتی است که در متون و لکچرهای تافل مطرح می‌شود.

۴ – Academic Word List (Longman Dictionary of Contemporary English)

این لیست از پر استفاده ترین لغات آکادمیک که در نرم افزار دیکشنری لانگمن موجود است اساسی ترین لغات آکادمیک مورد نیازتان را جدا کرده است. هرچند سطح واژگان آن نسبتا پایینتر از سه کتاب قبلی است، اما مطالعه آن می‌تواند مفید باشد.

۵ – TPO selected words from the Passages

یکی از مهمترین منابعی که کلمات جدیدی در آن می‌آموزید متونی است که در آزمونهای تافل گذشته مطرح شده‌اند. البته نیاز به یادگیری اصطلاحات تخصصی ندارید، ولی یادگیری لغاتی که در متن توضیح داده نشده‌اند (به خصوص افعال و صفت‌ها) کمک بسیار بزرگی به شما خواهد کرد.

۶ – Connectors

حروف، کلمات و ترکیبهای ربطی که برای برقراری ارتباط بین جملات، پاراگرافها و اجزای یک جمله مورد استفاده قرار می‌گیرند باعث میشود علاوه بر بالا رفتن درک مطلب شما، توانایی انتقال مطلب بسیار بهتری نیز داشته باشید. می‌توانید مجموعه‌ی ویدیویی آموزش کانکتورها و طرز استفاده از آنها را از فروشگاه تهیه کنید.

برای آشنایی بیشتر و دانلود این منابع میتوان به مطلب زیر مراجعه کنید:

☑️ بیشتر بخوانید: منابع لغات ضروری تافل

دانش گرامری لازم برای نمره ۱۰۰ تافل

درست مانند مطلبی که در قسمت قبل گفته شد، دانش گرامری شما نیز باید دانشی فعال (اکتیو) باشد تا نیاز شما در تافل را برآورده کند. این موضوع به خصوص در قسمت رایتینگ (Writing) اهمیت دارد، چرا که یکی از معیارهای تصحیح رایتینگ استفاده از گرامر متنوع و مناسب است. علاوه بر این در برخی از سوالات ریدینگ (Reading) شما نیاز به فهمیدن دقیق گرامر دارید تا بتوانید به سوالات پاسخ دهید.

☑️ بیشتر بخوانید: یادگیری آسان گرامر در ۴ مرحله

اما برای کسب دانش گرامری کافی برای گرفتن نمره ۱۰۰ در تافل باید چه منابعی را مطالعه کرد؟

متاسفانه منابع موجود گرامر اکثرا بیش از نیاز یک تافلی به جزئیات پرداخته‌اند و مطالعه آنها نه تنها وقت زیادی از شما می‌گیرد، بلکه باعث می‌شود نتوانید عمق مطالعه کافی در قسمتهای اصلی و مهم را داشته باشید. بنابراین TOEFL8AM به شما توصیه می‌کند با استفاده از منابع گوناگون عناوینی که در این مطلب معرفی شده‌ اند را با دقت مطالعه بفرمایید. به خاطر داشته باشید که یادگیری طرز استفاده از ساختارهای گرامری به اندازه‌ی فهمیدن کاربردهای مختلف آنها مهم است. همچنین می‌توانید از طریق فروشگاه سایت، مجموعه جزوات آموزش گرامر مختص تافل را تهیه و مطالعه کنید.

 

 

مهارت ریدینگ مورد نیاز برای گرفتن نمره ۲۷ یا بالاتر

در قسمت ریدینگ تافل با سوالات بسیار متنوعی روبرو می‌شوید که هدف آنها سنجش توانایی شما در درک مطلب نوشتاری به زبان انگلیسی است. برای گرفتن نمره ۱۰۰ در تافل بهتر است نمره ریدینگ ۲۷ یا بیشتر داشته باشید.

☑️ بیشتر بخوانید: ساختار انواع سوالات و متون ریدینگ تافل

چگونه خود را برای گرفتن نمره‌ ۲۷ یا بیشتر در پاسخ دادن به سوالات ریدینگ تافل آماده کنیم؟

اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که کسب مهارت در تمامی بخشهای تافل منوط به داشتن دانش کافی برای موفقیت در آن بخش است. پس قبل از اینکه نگران مهارت خود در خواندن باشید، باید نگران دامنه لغات و دانش گرامری خود باشید.

آیا با دانستن دامنه لغات خوب و دانش گرامری کافی دیگر مشکلی در ریدینگ تافل ندارید؟

در واقع دامنه و لغات و دانش گرامری پیش‌نیاز لازم برای کسب مهارت در خواندن است. از اینجا به بعد تازه کار اصلی شما شروع می‌شود. کسب مهارت در خواندن نیازمند تمرین است. اگر سطح پایینی از مهارت خواندن دارید، با جملات شروع کنید و سعی کنید معنی دقیق آنها را متوجه شوید. سپس کم کم به متن‌های طولانی تر روی بیاورید. اگر فرصت زیادی برای آماده سازی دارید، به دنبال متن‌هایی بروید که برای شما جذاب‌تر هستند تا خسته نشوید و به آرامی با نزدیک تر شدن به زمان شرکت در آزمون، متن‌های علمی‌تر و تافلی‌تر را انتخاب کنید. مهمترین تمرین شما خواندن و فهمیدن ایده‌های اصلی یک متن است، نه ترجمه‌ی آن و نه حتی فهمیدن تک تک جزئیات آن.

☑️ بیشتر بخوانید: نمره بالای ۲۷ ریدینگ تافل آسان است؟

تکنیکهای پاسخگویی به سوالات ریدینگ تافل به شما کمک زیادی خواهند کرد تا بتوانید تنها مطالبی که نیاز به خواندنشان دارید را پیدا کرده و با سرعت بالا به سوالات پاسخ دهید. بیشتر از نیمی از سوالات قسمت ریدینگ تافل را می‌توان به راحتی با پیدا کردن و خواندن یک یا حداکثر دو جمله در متن پاسخ داد. برای این منظور شما باید تکنیکهای اسکن کردن (Scan) و اسکیم کردن (Skim) را به خوبی یاد گرفته و استفاده از آنها را تمرین کنید. کسب نمره ۲۷ یا بالاتر در ریدینگ تافل نیازمند استفاده درست و دقیق از این دو تکنیک است. برای یادگیری این تکنیک‌ها و طرز استفاده از آنها در پاسخ دادن به هریک از انواع سوالات ریدینگ تافل، مجموعه ویدیویی آموزش روش پاسخ دادن به سوالات ریدینگ تافل را از فروشگاه تهیه کنید.

 

مهارت لازم در لیسنینگ برای کسب نمره ۲۷ یا بالاتر

می‌توان گفت که مهارت لیسنینگ حیاتی ترین مهارت موفقیت در تافل است. چرا که علاوه بر خود قسمت لیسنینگ، در ۴ سوال از ۶ سوال قسمت اسپیکینگ و ۱ سوال از ۲ سوال قسمت رایتینگ نیز به آن احتیاج پیدا می‌کنید. برای آنکه در تافل نمره‌ی ۱۰۰ یا بیشتر را کسب کنید، بهتر است نمره لیسنینگ شما نیز ۲۷ یا بالاتر باشد که اصلا کار سختی نیست.

☑️ بیشتر بخوانید: ساختار انواع سوالات لیسنینگ تافل

اما چگونه میتوان مهارت خود در لیسنینگ را افزایش داد؟

برای موفقیت در قسمت لیسنینگ تافل شما نه تنها باید مهارت گوش دادن انگلیسی خود را تقویت کنید، بلکه باید بتوانید اطلاعات حیاتی یک مکالمه یا لکچر (که مد نظر طراحان سوالات تافل هستند) را تشخیص داده و از همه مهمتر آنها را به خاطر بسپارید.

چگونه مهارت گوش دادن انگلیسی خود را تقویت کنیم؟

اگر شما با فهمیدن جملات یا کلماتی که در لیسنینگهای تافل مطرح میشوند مشکل دارید، باید روی تقویت مهارت گوش دادن و فهمیدن خود تمرکز کنید. در واقع کسب این مهارت شروع راه آماده شدن برای قسمت لیسنینگ تافل است. اما چگونه این کار ممکن است؟

طبیعتا برای آنکه بتوانید جملاتی که بیان می‌شوند را بفهمید، باید حداقلی از دانش گرامری و دامنه لغات داشته باشید. هرچند نسبت به قسمت ریدینگ، واژگان و ساختارهای گرامری ساده‌تری در قسمت لیسنینگ مورد استفاده قرار میگیرند. اما قطعا دانش گرامری و دامنه لغات نمی‌تواند برای مهارت گوش دادن شما کافی باشد. بدین منظور شما باید تمرین زیادی روی گوش دادن و فهمیدن مطالب علمی مثل مستندهای علمی، لکچرهای تافلی و غیره داشته باشید. طبیعتا هرچه مهارت شما در فهمیدن مطالب بیان شده در لیسنینگها قویتر باشد، کار شما در آینده راحت‌تر خواهد بود.

☑️ بیشتر بخوانید: چگونه در لیسنینگ تافل ۲۷ بگیریم

برای یادگیری آسان طرز تشخیص اطلاعات حیاتی مکالمات و لکچرهای تافلی و روش یادداشت‌برداری و پاسخ دادن به سوالات قسمت لیسنینگ تافل، مجموعه ویدیویی آموزش روش پاسخ دادن به سوالات لیسنینگ تافل را از فروشگاه تهیه کنید.

 

مهارت مورد نیاز در اسپیکینگ برای نمره ۲۲ یا بالاتر

در قسمت اسپیکینگ تافل تافل ۶ سوال برای شما مطرح می‌شود که خوشبختانه انواع و طرز بیان آنها کاملا روتین و قابل پیش‌بینی است.

☑️ بیشتر بخوانید: ساختار انواع سوالات اسپیکینگ تافل

برای گرفتن نمره ۱۰۰ یا بالاتر در تافل باید نمره اسپیکینگ ۲۲ یا بیشتر داشته باشید که گرفتن آن اصلا کار سختی نیست. علت پایین در نظر گرفتن این نمره نسبت به بخش‌های دیگر تافل، مشکلات پیش‌بینی نشده ای مثل استرس و اضطراب است که برای اکثر داوطلبان در این قسمت پیش می‌آید. اگرنه، گرفتن نمره‌ی ۲۴ و بالاتر نیز در اسپیکینگ کار راحتی است.

دامنه لغات و دانش گرامری انفعالی هیچ کمکی در قسمت اسپیکینگ به شما نمی‌کند. چرا که بر خلاف قسمتهای ریدینگ و لیسنینگ، شما باید از لغات و ساختارهای گرامری استفاده کنید، نه اینکه تنها آنها را بفهمید. علاوه بر این، شما باید تلفظ صحیح کلماتی که یاد می‌گیرید را نیز تمرین کرده و بتوانید به خوبی از آن استفاده کنید.

قبل از هرچیز باید ترس شما از صحبت کردن بریزد و اعتماد به نفس کافی را کسب کنید. بسیاری از شما حتی از اینکه دیگران انگلیسی صحبت کردنتان را بشنوند نیز خجالت میکشید. منتظر نمانید تا تنها شوید و بعد به تمرین کردن بپردازید. سعی کنید در سخت‌ترین شرایط نیز با اعتماد به نفس انگلیسی صحبت کنید.

بعد از اینکه ترس شما از صحبت کردن به زبان انگلیسی بریزد میتوانید آمده سازی خود برای آزمون را شروع کنید. سوالاتی که در اسپیکینگ تافل مطرح میشوند کاملا روتین و قابل پیشبینی هستند. به همین دلیل کافی است که شما از قبل روش پاسخگویی به هر یک از ۶ سوال قسمت اسپیکینگ را یاد بگیرید. دقت کنید که منظور حفظ کردن جواب آماده (تمپلیت) نیست. در سالهای اخیر ثابت شده است که مصححان تافل جوابهای آماده را به راحتی تشخیص داده و نمره بسیار کمی برای آنها در نظر میگیرند. برای تهیه‌ی ویدیوهای آموزشی روش پاسخ دادن به هر یک از سوالات اسپیکینگ تافل، به فروشگاه مراجعه کنید. همچنین برای تصحیح صحبت‌های خود، به صفحه‌ی خدمات تصحیح مراجعه کرده و با توجه به نیاز خود، بسته مورد نظر تصحیح را انتخاب کنید.

☑️ بیشتر بخوانید: روش موفقیت در اسپیکینگ تافل

 

مهارت کافی در رایتینگ برای دریافت نمره ۲۴ یا بالاتر

رایتینگ تافل شامل دو سوال است که یکی ترکیبی از ریدینگ، لیسنینگ و رایتینگ و دیگری تنها رایتینگ است.

☑️ بیشتر بخوانید: ساختار انواع سوالات رایتینگ تافل

درست مانند اسپیکینگ، دامنه لغات و دانش گرامری انفعالی هیچ کمکی در رایتینگ به شما نخواهد کرد، چرا که در رایتینگ نیز شما باید از کلمات و ساختارهای گرامری استفاده کنید، نه اینکه تنها آنها را بفهمید. پس قبل از هرچیز سعی کنید دامنه لغات و دانش گرامری فعال خود را تقویت کنید. این موضوع کمک شایانی به بالا رفتن کیفیت نوشته شما خواهد کرد. بعلاوه، سعی کنید هنگام یادگیری واژگان جدید، املای صحیح کلمات را نیز تمرین کنید. همچنین در نوشتن رایتینگ استفاده از کلمات و ترکیبهای ربط (Connectors) بسیار مفید هستند. این کلمات و ترکیبها به شما کمک میکنند که ارتباط بین جملات خود را مشخص کنید تا خواندن و فهمیدن آن برای مصحح راحت‌تر شود. پس حتما کانکتورها و کاربردهای آنها را یاد بگیرید و استفاده از آنها در رایتینگ را تمرین کنید. برای تهیه مجموعه ویدیویی آموزش کانکتورها و طرز استفاده از آنها برای موفقیت در تافل، به فروشگاه مراجعه کنید.

معیار اصلی در تصحیح رایتینگ، توانایی شما در بیان ایده اصلی خود و حمایت از آن با استفاده از دلایل و مثالها یا جزئیات خاص است. حجم نوشته‌ی بیشتر از مقادیر پیشنهاد شده توسط دستورالعمل خود سوالات نیز بسیار مفید است، به شرطی که این حجم زیاد حاوی نکات مفید و حمایت کننده از ایده اصلی شما باشد، نه جملات و لغات آماده‌ای که در ابتدای مقدمه یا خاتمه بیان کنید. تنوع لغات و ساختارهای گرامری که در نوشته‌های خود استفاده میکنید نیز میتواند به نمره شما در رایتینگ کمک قابل توجهی کند.

☑️ بیشتر بخوانید: به راحتی در رایتینگ تافل بالای ۲۴ بگیریم

گام بعدی آموختن ساختارهای مناسب برای رایتینگ است. یک نوشته باید شامل یک پاراگراف مقدمه، چند پاراگراف بدنه و یک پاراگراف خاتمه باشد. شما باید دقیقا بدانید که چه مواردی را در هریک از پاراگرافها مطرح کنید.

☑️ بیشتر بخوانید: ۵ پارامتر اساسی تاثیرگذار در نمره رایتینگ تافل

 

به صفحه‌ی معرفی محصولات آموزشی TOEFL8AM بروید و پس از مشاهده ویدیوهای معرفی مجموعه ویدیویی روش پاسخ دادن به سوالات رایتینگ تافل، آن را تهیه کرده و با دقت تماشا کنید. همچنین برای تصحیح انشا‌ءهای خود، به صفحه‌ی خدمات تصحیح مراجعه کرده و با توجه به نیاز خود، بسته مورد نظر تصحیح را انتخاب کنید.