انتخاب صفحه
پارامتر اول: ایده پردازی
پارامتر دوم: توسعه مطلب
پارامتر سوم: ساختار
پارامتر چهارم: تنوع گرامری
پارامتر پنجم: تنوع لغتی

 

پارامتر اول: ایده پردازی

اولین پارامتر بسیار تاثیرگذار در نمره‌ای که در قسمت رایتینگ تافل کسب می‌کنید، ایده پردازی است که البته در مورد رایتینگ مستقل (Independent Writing) مطرح است. ایده‌پردازی، به معنی پیدا کردن دلایل مشخص و خاص (Specific) برای حمایت از ایده اصلی است. همانطور که در متن تمامی سوالات مستقل رایتینگ تافل هم اشاره می‌شود، بسیار مهم است که دلایلی که برای حمایت از ایده اصلی خود مطرح می‌کنید، مشخص و خاص (Specific) باشند. به عبارت دیگر، استفاده از دلایل کلی یا نامفهوم و گنگ به شدت باعث کم شدن نمره شما در رایتینگ می‌شود. حتما باید دلیلی را برای ساپورت جوابی که به سوال داده‌اید انتخاب کنید که فهم و درک آن برای خواننده راحت بوده و همچنین بتوانید برای آن مثالی مشخص بزنید.

مثلا، فرض کنید سوال در مورد این باشد که شما کلاسهای آنلاین آموزشی را ترجیح می‌دهید یا کلاسهای حضوری. اگر در جواب این سوال بگویید که کلاسهای حضوری بهتر هستند، به این دلیل که مطالب را میتوان بهتر متوجه شد، سوال در ذهن خواننده در این مورد پیش می‌آید که چرا فهم بهتر مطالب در کلاس حضوری بهتر است. بنابراین، این دلیل مناسب و مشخصی نیست. اما اگر بگویید کلاسهای آنلاین بهتر هستند، به این دلیل که زمانی برای رفت و آمد به دانشگاه یا مدرسه تلف نمیشود. این دلیل بسیار مشخص و واضح است و بیان یک مثال مشخص هم برای آن آسان است.

در مورد سوال رایتینگ ترکیبی (Integrated Writing) شما نباید ایده‌ای را از خودتان مطرح کنید و اهمیت این موضوع در بیان مشخص و دقیق ایده اصلی و دلایل متن و لکچر در حمایت از ایده‌های خود است.

توجه: دلیلی خلاف ایده اصلی مطرح نکنید، نه در مقدمه، نه در بدنه و نه در نتیجه گیری.

☑️ بیشتر بخوانید: به راحتی در رایتینگ تافل بالای ۲۴ بگیریم

 

پارامتر دوم: توسعه مطلب

می‌توان گفت که ایده پردازی خوب به همراه توسعه کامل و واضح مطلب مهمترین پارامترهای موثر در نمره شما در رایتینگ تافل هستند. توسعه مطلب، برای سوال دوم رایتینگ (Independent Writing)، به این معنی است که شما به چه صورت توانسته اید با بیان جزئیات یا مثال مشخص و خاص از دلیل خود حمایت کنید. در واقع، باید ارتباط مشخصی بین جزئیات یا مثال با دلیلی که بیان شده است و در نهایت با ایده اصلی مطرح شود. اینکه مثال یا جزئیاتی که بیان می‌کنید کلی باشند، یا ارتباط مشخصی با دلیل و ایده اصلی نداشته باشند باعث می‌شود که نمره زیادی در بخش رایتینگ تافل از دست دهید.

مثلا همان سوالی را در نظر بگیرید که از شما خواسته بگویید کلاسهای آنلاین بهتر هستند یا کلاسهای حضوری. فرض کنید شما کلاسهای حضوری را انتخاب کرده باشید و توضیح داده باشید که یکی از دلایل فهم بهتر مطالب در کلاس حضوری است، اگر برای حمایت از این دلیل این مثال را بزنید که خودتان در فلان کلاس حضوری مطلب را بهتر متوجه شدید تا در فلان کلاس آنلاین، باز هم حمایت مشخصی برای ایده خود مطرح نکرده‌اید. اما اگر برای حمایت از کلاسهای آنلاین به این صورت مثالی را مطرح کنید که در فلان کلاس حضوری برای هر جلسه مثلا ۲ ساعت در راه رفت و آمد بوده‌اید، اما در فلان کلاس آنلاین در کمتر از همان زمان رفت و آمد و در منزل توانستید یک کلاس اضافه هم شرکت کنید، می‌توان گفت که به خوبی و مشخ از ایده اصلی خود حمایت کرده‌اید. (توضیح مثال باید کامل‌تر از چیزی که اینجا بیان شد باشد)

توجه: در سوالات ۲ گزینه‌ای (یا agree/disagree) تخریب ایده مقابل به اندازه حمایت از ایده اصلی خودتان مفید است. مثلا اگر با یک جمله موافقت خود را اعلام کرده‌اید، هم می‌توانید دلایلی برای حمایت از آن مطرح کنید و هم می‌توانید دلایلی برای مخالفت با ایده مقابل آن مطرح کنید. تجربه ثابت کرده‌است که حتی اگر تمامی دلایل شما مخالفت با ایده‌ی خلاف ایده اصلی شما باشد، با هم می‌توان رایتینگی نوشت که نمره ۳۰ بگیرد.

توجه: واضح است که در نظر گرفتن امکان بیان مثال مشخص و خاص در هنگام انتخاب دلایل و ایده اصلی (ایده پردازی) کمک زیادی به شما می‌کند.

توجه: از بیان نتایج تحقیقات ساختگی اجتناب کنید. این نوع از مثالها آنقدر در تمپلیت‌های آماده و حفظ شده رایتینگ استفاده شده اند که کاملا به عنوان مثال حفظ شده تلقی شده و به شدت تاثیر منفی روی نمره شما خواهند داشت.

در مورد سوال اول رایتینگ (Integrated Writing) اهمیت اصلی توسعه مطلب در بیان دقیق مهمترین نکاتی است که در لکچر بیان شده‌اند. در اینجا شما باید به خوبی تشخیص دهید که چه جزئیاتی از صحبتهای لکچر از ایده اصلی آن حمایت می‌کند و بتوانید به خوبی آنها را بازگو کنید. بیان نکردن جزئیات مهم و حمایت کننده از ایده اصلی یا بیان جزئیات کم اهمیت یا نامرتبط با آن می‌تواند تاثیر منفی قابل توجهی در نمره شما داشته باشد.

پارامتر سوم: ساختار

داشتن ترتیب و ساختار منطقی برای بیان مطلب یکی از ساده‌ترین مواردی است که برخی از داوطلبان آزمون تافل آن را رعایت نمی‌کنند. استفاده از ساختارهای بسیار ساده و منطقی برای نوشتن یک انشاء، عاقلانه ترین تصمیم برای گرفتن نمره بالا در رایتینگ تافل است. به این صورت که برای رایتینگ مستقل (Independent Writing) در یک پاراگراف مقدمه مسئله‌ی کلی و سوالی که مطرح است بیان شوند. سپس ایده اصلی به صورت واضح و مشخص بیان شود و در ادامه‌ی مقدمه بهتر است دلایلی که قرار هست برای حمایت از ایده اصلی توضیح داده‌شوند، تنها معرفی شوند. در پاراگرافهای بدنه، برای هر دلیل یک پاراگراف جداگانه در نظر بگیرید و در ابتدای آن دلیل را مطرح کرده و توضیح دهید. سپس جزئیات و مثالی مشخص و کامل برای حمایت از آن مطرح کرده و در انتها بهتر است یک جمله‌ی نتیجه گیری که ارتباط بین مثال، دلیل و ایده اصلی را بیان کنید مطرح کنید. در نتیجه گیری هم کافی است دلایل اصلی و ایده اصلی را دوباره بیان کنید.

برای رایتینگ ترکیبی (Integrated Writing) کافی است در پاراگراف مقدمه، در ابتدا موضوع کلی بحث را مطرح کرده و ایده اصلی متن و لکچر را در ادامه آن ذکر کنید. سپس در هر یک از سه پاراگراف بدنه، در ابتدا دلیل متن، سپس دلیل لکچر و سپس جزئیات یا مثال حمایت کننده‌ی لکچر را مطرح کنید. در نتیجه گیری هم میتوان به سادگی تنها ایده اصلی لکچر را دوباره بیان کرد یا دلایل آن را نیز دوباره به صورت مختصر تکرار کرد.

توجه: می‌توان از ساختارهای خلاقانه‌تر هم برای نوشتن یک انشاء خوب استفاده کرد، اما باید توجه داشته باشین که از هر ساختاری که استفاده می‌کنید، طرح ایده اصلی، دلایل و مثالها در قسمتهای مشخصی از متن شما قرار گرفته باشند.

 

 

پارامتر چهارم: تنوع گرامری

اولین چیزی که باید در مورد ساختارهای گرامری نوشته خود به آن توجه کنید این است که جملات شما باید واضح و صریح باشند و تا حد امکان مواردی که باعث سخت شدن فهم جملات می‌شوند وجود نداشته باشند. از این دست موارد میتوان به استفاده از جملات بلند یا استفاده‌ی بیش از حد از کلازهای قیدی و صفتی در یک جمله اشاره کرد. احتمالا می‌دانید که نوشته‌ی شما در تافل باید آکادمیک باشد و یکی از اصلی‌ترین خصیصه‌های یک نوشته‌ی آکادمیک کوتاهی و وضوح بالای جملات آن است. همچنین ارتباط بین جملات باید مشخص و واضح باشد که راه آن استفاده از کانکتورهای مناسب بین جملات و کلازها است.

☑️ بیشتر بخوانید: کانکتورها در زبان انگلیسی

توجه: هر ساختاری که رسمی (formal) باشد، لزوما مناسب نوشته‌ی آکادمیک نیست. استفاده از ساختارهایی که بیشتر در متون ادبی و رمانها مشاهده می‌شوند در یک نوشته‌ی آکادمیک هیچ توجیهی ندارد.

تجربه ثابت کرده است که حتی بدون استفاده از هیچ ساختار خاص و پیچیده گرامری و تنها با ساده و مفهوم نوشتن جملات میتوان نمره‌ی ۲۴ یا ۲۵ را در رایتینگ تافل کسب کرد. اما اگر میخواهید نمره شما بالاتر از ۲۷ باشد، توصیه می‍شود در حد یکی دو بار از هر یک ساختارهای مناسب پیچیده‌تر هم استفاده شود. برای مثال در توضیح مثالهایی که تجربه شخصی شما هستند، به راحتی میتوانید از ساختارهای گذشته کامل و گذشته کامل استمراری استفاده کنید. این کار تاثیر مثبت بالایی در نمره شما خواهد داشت.

پارامتر پنجم: تنوع واژگان

تنوع واژگانی که در نوشته‌ی شما به کار رفته‌اند، پارامتری است که تنها در صورت وجود ۴ پارامتر دیگر اهمیت پیدا می‌کند. به این معنی که، استفاده از لغات پیچیده حتی اگر به خوبی و در جای مناسب هم به کار رفته باشند، در نمره‌های ۲۴ یا ۲۵ به بالا مفید است. بسیار دقت داشته باشید که هروقت در کاربرد یک لغت در معنی مورد نظر در جمله‌ی خود شک داشتید، آن را با لغتی ساده‌تر یا حتی کل جمله را با جمله‌ای ساده‌تر جایگزین کنید. اگر در کل نوشته‌ی شما حتی یک یا دو لغت وجود داشته باشد که در معنی مناسب خود به کار نرفته باشد، می‌تواند تاثیر منفی قابل توجهی روی نمره شما داشته باشد.

توجه: حفظ شده و تمپلیتی ننویسید. به خصوص در سه سال اخیر استفاده از لغات و مثالهای حفظ شده و تمپلیتی در نوشته‌ به شدت باعث کم شدن نمره می‌شود. آگاه باشید که تشخیص استفاده‌ از کلمات و جملات حفظ شده و تمپلیتی برای مصحح کار بسیار راحتی است.

☑️ بیشتر بخوانید: یادگیری آسان لغات انگلیسی در ۴ مرحله