انتخاب صفحه
دفترچه سوالات ریدینگ (درک مطلب) تولیمو
امتیاز: 4.9 از 14 رای

 مقدمه
 انواع سوالات بخش درک مطلب تولیمو
استراتژیهای کلی پاسخ دادن به سوالات این بخش

 مقدمه

دومین بخش سؤالات در دفترچه دوم تافل دکتری (تولیمو) را سؤالات درک مطلب تشکیل می‌دهد. این بخش توانایی افراد در خواندن و فهم متون به زبان انگلیسی را می‌سنجد. در بخش ریدینگ تولیمو، پنج متن در رابطه با موضوعات مختلف علمی به شما ارائه می‌شود، به دنبال هر متن چند سؤال چهار گزینه‌ای وجود دارد که باید بر اساس آنچه در متن به صورت مشخص ذکر شده و یا از متن استنباط می‌شود، یکی از چهار گزینه را انتخاب و در پاسخنامه علامت‌گذاری کنید. ۵۵ دقیقه زمان برای ۵۰ سؤال بخش درک مطلب در نظر گرفته شده است که البته مدیریت آن به خود شما بستگی دارد به این دلیل که زمان به صورت کلی در ابتدای شروع دفترچه‌ی دوم اعلام می‌شود و پس از آن شما تصمیم می‌گیرید که چقدر زمان برای هر یک از دو بخش ساختار و نوشتار زبانی و درک مطلب صرف کنید. به هر حال همان‌طوری که در مقالات قبل نیز اشاره شد، زمان از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین زمان خود را به طوری که وقت برای خواندن تمام متون تولیمو و سؤالات آن‌ها داشته باشید، مدیریت کنید.

 انواع سوالات بخش درک مطلب تولیمو

به طور کلی دو نوع سؤال در این بخش وجود دارد:

سؤالات درک مطلب که شما باید با توجه به اطلاعات داده شده در متن به آن‌ها پاسخ دهید و خود دارای انواع مختلف است که عبارتند از:

Main idea questions

سؤالاتی که در مورد ایده‌ی اصلی، موضوع کلی و عنوان متن طراحی می‌شوند و شامل موارد زیر است:

Directly answered questions، که خود سه نوع مختلف دار:

  • Stated detail questions
  • Unstated detail questions
  • Pronoun referent questions

Stated detail questions

سؤالاتی که در مورد بخشی از اطلاعات داده شده در متن و نه در ارتباط با کل متن هستند و معمولا پاسخ درست به صورت restatement (بازنویسی با استفاده از کلمات و ساختاری دیگر) همان مطلب متن در گزینه‌ها وجود دارد.

Unstated detail questions

این نوع سؤالات از شما می‌خواهد تا گزینه‌ای که در متن به آن اشاره یا بیان نشده است یا بر طبق متن درست نمی‌باشد را مشخص کنید. در واقع این نوع سؤالات به این معنی است که سه گزینه در متن اشاره، بیان و یا بر طبق متن درست بوده و بنابراین شما باید آن گزینه‌ی دیگر را پیدا و در پاسخنامه علامت‌گذاری کنید.

Pronoun referent questions

در این نوع سؤالات از شما خواسته می‌شود تا مشخص کنید که یک ضمیر در متن به چه کسی یا چه چیزی برمی‌گردد.

Indirectly answered questions، که شامل این انواع است:

  • Implied detail questions
  • Transitions questions

Implied detail questions

سؤالاتی که برای رسیدن به پاسخ آن باید از متن استنباط کرد و در واقع تلویحا در متن بیان شده‌اند و نه به طور مستقیم. بنابراین برای پاسخگویی به این سؤالات شما باید براساس بخشی از اطلاعات داده شده در متن نتیجه گیری و استنتاج کنید.

Transition questions

در این نوع سؤالات که باز هم به طور مشخص و مستقیم در متن بیان نشده است، در مورد موضوع پاراگراف قبل از پاراگراف اول و یا این که بعد از پاراگراف آخر احتمالا چه موضوعی مطرح و توضیح داده می‌شود، سؤال می‌شود.

انواع مختلف سؤالات تافل دکتری (TOLIMO) در قسمت درک مطلب در جدول زیر به صورت خلاصه نشان داده شده است:

Reading Comprehension Questions

Main Idea Questions

سؤالاتی که در مورد ایده‌ی اصلی، موضوع کلی و عنوان متن طراحی می‌شوند.

Directly Answered Questions

Stated Detail Questions

سؤالاتی که در مورد بخشی از اطلاعات داده شده در متن و نه در ارتباط با کل متن هستند و معمولا پاسخ درست به صورت restatement (بازنویسی با استفاده از کلمات و ساختاری دیگر) همان مطلب متن در گزینه‌ها وجود دارد.

Unstated Detail Questions

این نوع سؤالات از شما می‌خواهد تا گزینه‌ای که در متن به آن اشاره یا بیان نشده است یا بر طبق متن درست نمی‌باشد را مشخص کنید.

Pronoun Referent Questions

در این نوع سؤالات از شما خواسته می‌شود تا مشخص کنید که یک ضمیر در متن به چه کسی یا چه چیزی برمی‌گردد.

Indirectly Answered Questions

Implied Detail Questions

سؤالاتی که برای رسیدن به پاسخ آن باید از متن استنباط کرد و در واقع تلویحا در متن بیان شده‌اند و نه به طور مستقیم.

Transition Questions

در این نوع سؤالات که باز هم به طور مشخص و مستقیم در متن بیان نشده است، در مورد موضوع پاراگراف قبل از پاراگراف اول و یا این که بعد از پاراگراف آخر احتمالا چه موضوعی مطرح و توضیح داده می‌شود، سؤال می‌شود.

 

دسته دوم سؤالات، سؤالات واژگان است که برای پاسخ به آن شما باید معنی کلمه‌ای در متن را مشخص کنید. برای موفق عمل کردن در اینگونه سؤالات لازم است دایره‌ی واژگانی در یک فرایند مستمر افزایش یابد. البته در صورت عدم دانستن معنی کلمه، می‌توان با استفاده از استراتژی‌های زیر معنی کلمه‌ی مورد نظر را تشخیص داد:

با استفاده از خود متن و به خصوص جمله‌ی قبل و بعد کلمه‌ی مورد نظر می‌توان معنی آن را حدس زد؛

در بعضی موارد، نشانه‌های ساختاری (کلمات و عباراتی مانند in other words, that is, such as, or, …) می‌توانند معنی کلمه را تا حدی روشن سازند؛

و در مواردی دانستن ریشه‌ی کلمات می‌توانند کمک خوبی در حدس زدن معنی کلمه‌ی هدف باشند.

علاوه بر این دو دسته کلی سؤالات، گاهی آخرین سؤال یک متن می‌تواند یک سؤال کلی و در مورد کل متن باشد که برای پیدا کردن پاسخ آن، بعضا جای خاصی از متن وجود ندارد برای جست و جوی جواب بلکه باید به کل متن توجه کرد. به این گونه سؤالات overall review questions اطلاق می‌شود. باید توجه کرد که این گونه سؤالات مربوط به main idea نمی‌شوند بلکه به ابعاد دیگری از متن می‌پردازند مانند این که هدف یا لحن نویسنده در متن داده شده چیست؛ یا این که متن داده شده بخشی از کدام واحد درسی (تاریخ، ادبیات و …) است.

 استراتژی‌های کلی جهت پاسخگویی به سؤالات درک مطلب تافل دکتری

زمان زیادی را به خواندن متون صرف نکنید. برای پاسخگویی به سؤالات لازم نیست متن به طور عمیق خوانده شود. بسیاری از سؤالات را می‌توان بدون عمیق خواندن متن جواب داد. در اینجا لازم است با دو مفهوم skim و scan آشنا شویم. زمانی که متن را از ابتدا تا انتها در مدت زمان کمی می‌خوانیم تا به ایده و فهم کلی متن برسیم، متن را skim کرده‌ایم که معمولا یک تا دو دقیقه طول می‌کشد. زمانی که در متن به دنبال نکته‌ای یا اطلاعات خاصی می‌‌گردیم (مانند تاریخ یک واقعه) متن را scan می‌کنیم بدین معنی که در کل متن به دنبال مطلب مورد نظر گشته و بعد از پیدا کردن، آن قسمت یا جمله را به طور دقیق‌تری مطالعه می‌کنیم تا به جواب برسیم.

توصیه می‌شود قبل از خواندن متن در ابتدا نگاهی به سؤالات انداخته تا نوع سؤالات را مشخص کنید چرا که هر نوع سؤال به گونه‌ای متفاوت از دیگری پاسخ داده می‌شود. سپس متن را skim کرده تا به موضوع و ایده‌ی اصلی متن رسیده و نحوه‌ی سازمان‌دهی پاراگراف‌ها را تعیین کنید. بنابراین برای یافتن پاسخ صحیح سؤالات شما لازم نیست تما جزئیات متن را به طور دقیق و عمیق متوجه شوید؛ بلکه خیلی از سؤالات را می‌توان به درستی و بدون فهم تمام جزئیات پاسخ داد.

بعد از skim کردن به سؤالات بازگشته و سعی کنید برای پاسخ به هر سؤال ابتدا بخشی از متن را که مربوط به آن سؤال است پیدا کرده و دوباره آن را بخوانید. نوع سؤال شما را دقیقا به بخش مربوطه در متن هدایت می‌کند‌:

برای سؤالات main idea به خط اول و دوم هر پاراگراف مراجعه کنید؛

برای سؤالات directly and indirectly answered detail  کلمه‌ی کلیدی یا همان key word مشخص کنید و متن را برای یافتن آن scan کنید؛

در مورد سؤالات واژگان نیز خود سؤال جای دقیق کلمه در متن را به شما می‌دهد.

بعد از یافتن بخش مورد نظر در متن برای هر سؤال، آن بخش و یکی دو جمله قبل و بعد از key word را به دقت مطالعه تا به پاسخ برسید.  از بین چهار گزینه در ابتدا گزینه‌هایی را که اطمینان به اشتباه بودنشان دارید حذف کرده و از بین موارد باقی مانده بهترینشان را انتخاب و در پاسخنامه علامت‌گذاری نمایید.

نکته‌ی بعدی این که اگر متن در زمینه‌ای بود که شما با آن آشنایی قبلی ندارید اصلا نگران نشوید چرا که همان‌طور که قبلا گفته شد، متون علمی با موضوعات مختلف از قبیل زمین‌شناسی، روان‌شناسی، جامعه‌شناسی، هنر، تاریخ و غیره در بخش درک مطلب ارائه می‌شود. شما به هیچ دانش قبلی نیاز ندارید و هر آنچه را که برای پاسخگویی به سؤالات لازم است در متن به شما داده شده است و با خواندن متن و به کارگیری نکات و یکسری استراتژی‌ قادر به پاسخگویی به تمام سؤالات مطرح شده خواهید بود.

و نکته‌ی آخر که البته در مقاله‌های قبلی نیز اشاره شد، هیچ سؤالی را بی‌پاسخ نگذارید حتی اگر مطمان نیستید جواب درست کدام است. در آزمون تولیمو نمره‌ی منفی وجود ندارد.

در مقاله‌ی بعدی به بخش شنیداری آزمون تولیمو خواهم پرداخت.

موفق باشید.